SİNÜZİT

-SİNÜS NEDİR? NE İŞE FAYDA?
Sinüsler; burun etrafındaki kemiklerin içerisinde yer alan havalı boşluklardır. Yanak sinüsleri (maksiller sinüsler), alın sinüsleri (frontal sinüsler), gözler ortasındaki önde ve geride yer alan sinüsler (ön ve art etmoid sinüsler) ve baş içi sinüsler (sfenoid sinüsler) olmak üzere gruplanırlar. Sinüsler, küçük kanallarla burun içine açılırlar.
Burnun ve sinüslerin içerisini, bir halı üzere mukoza denilen bir yapı kaplar, bu mukoza mukus (sümük) isimli bir salgı salgılar. Gün içerisinde yaklaşık  0,5-1 litre mukus üretilir. Üretilen bu mukus, mukoza üzerinde bulunan silia denilen mikroskopik kamçıların hareketleri ile sinüslerden burna hakikat taşınır ve burundan geriye genize hakikat ilerler ve sonrasında yutulur. Mukus, mikroplara karşı beden savunma sitemine yardımcı olur, solunan havadaki parçacıkları ve alerjenleri meblağ, havanın filtre edilmesinde ve akciğerlere gitmeden evvel nemlendirilmesinde rol oynar. Sinüslerin ayrıyeten baş kemiklerinin tartısını azaltmak, sesin rezonansını sağlamak, travmalarda darbeyi emici tesir yaparak beyne ulaşmasını önlemek üzere işlevleri vardır. 
-SİNÜZİT NEDİR? NASIL OLUŞUR?
Sinüs denilen bu boşlukların iltihaplanmasına sinüzit denir. Sinüslerin burna boşalma kanallarının tıkanması, siliaların tam çalışmaması ve mukusun taşınamaması ve mukus içeriğinin ya da kıvamının değişmesi üzere nedenler sinüzite taban hazırlar.
Sinüzit oluşumunun en sık nedeni viral üst teneffüs yolu enfeksiyonlarıdır. Alerjiye bağlı sinüs ağızlarını tıkayan mukoza ödemi ikinci kıymetli sinüzit nedenidir. Burun içi kemik ve kıkırdak eğrilikleri (septum deviasyonu), burun içi eti büyümeleri (konka hipertrofileri ) , polipler ve de burun içi tümöral kitleler üzere sinüs boşalma kanallarını daraltan ya da tıkayan nedenler sinüzit oluşumuna neden olabilirler. 
-NE ÜZERE ŞİKAYETLER OLUŞUR?
Burun tıkanıklığı, koku alamama, sarı, yeşil yahut kanlı burun akıntısı, ateş, tutulan sinüslere nazaran gözlerin etrafında ağrı, diş ağrısı ile karışabilen yanak ağrısı, yüzde basınç hissi, öne eğilmekle artan yüz yahut baş ağrısı, başın art kısımlarına vuran ağrı,  kötü ağız kokusu, geniz akıntısı ve buna bağlı olarak bulantı ve öksürük belirtileri bulunabilir.
-NASIL SİNÜZİT TANISI KONUR?
Şikayetler doğrultusunda KBB muayenesi yapılarak, endoskopik olarak ayrıntılı burun içi muayenesi ve gerekirse ek görüntüleme sistemleri ile teşhis konulur.
-SİNÜZİT NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Sinüzit tedavisi, antibiyotikler ve sinüslerin buruna açılan deliklerinin açılmasını sağlamaktır. Antibiyotik tedavisi 10 gün hatta bazen 15-20 gün sürmelidir. Sinüs deliklerinin açılması için dekonjestan hedefli kullanılan tablet ya da spreyler, ağrıyı kesmek için ağrı kesiciler ve alerji üzere durumlar varsa bunlara uygun ilaçlar verilir. Dekonjestan spreyler 5 günden fazla kullanılmamalıdır. 
Şayet sinüzit kronik hale gelmişse ve sinüslerin burun içine açılan deliklerinde ilaçla açılmayacak tıkanıklıklar oluşursa ameliyatla tedavi etmek gerekir.
-HANGİ DURUMLARDA AMELİYAT GEREKİR?
Yeni başlayan sinüzitler (akut sinüzit) çoklukla ilaç tedavisine karşılık verdikleri için ameliyata nadiren gereksinim duyulur. Lakin uzun süren ve ilaç tedavisine karşılık vermeyen sinüzitler (kronik sinüzit), burunda et yahut kemik eğriliği ( deviasyon ) bulunması, alerjiye bağlı polip oluşumu üzere durumlarda ya da komplikasyon gelişen hadiselerde sinüzit ameliyatı gerekir.
-SİNÜZİT AMELİYATI NASIL OLUR?
Sinüzit ameliyatları burun içine sokulan bir kamera aracılığıyla endoskopik usullerle yapılmaktadır. Böylelikle hem burun içi üzere dar ve karanlık bir yerde çalışmak kolaylaşmaktadır hem de sinüzite yol açan faktörler düzeltilerek sinüzit temizlenmektedir. Ameliyatta en değerli maksat, sinüs ağızlarının açılmasını sağlamak ve sinüslerin içini temizlemektir. Ameliyatın seyrine ve hastalığın durumuna nazaran tamponlu ve tamponsuz yapılabilmektedir. 
-SİNÜZİT TEDAVİ EDİLMEZSE NELER OLABİLİR?
İltihabın yayılmasına bağlı birtakım komplikasyonlar gelişebilir. Bunlardan en kıymetlileri iltihabın göz çukuru içine yayılması ve körlüğe kadar gidebilen hastalıklar, beyin zarına yahut beyin içine yayılarak abse oluşması, iltihabın sinüs içinde abseleşmesi ve kemik iltihabı sayılabilir. 
-SİNÜZİTTEN NASIL KORUNULABİLİR?
Hava kirliliği, alerjenler ve sigara dumanı üzere faktörler sinüs mukozası üzerinde olumsuz tesir yapar. Ayrıyeten virüslere bağlı üst teneffüs yolu enfeksiyonları da kalabalık ve âlâ havalanmayan ortamlarda süratle yayılarak sinüzitlerin oluşmasında kıymetli bir etken olur. Bu nedenle yaşama ve çalışma ortamlarının uygun havalandırılması ve bu ortamlarda sigara içilmesine müsaade verilmemesi sinüs enfeksiyonlarından korunmada değerli rol oynar. Solunan havanın kuru olması, burun ve sinüs salgılarının yoğunlaşmasına neden olarak ve sinüslerden boşaltılmasını engelleyerek sinüzit riskini artırmaktadır. Bu nedenle yaşanılan ve  çalışılan ortamların nemine dikkat edilmelidir.

Başa dön tuşu