Nefes Terapisi ve Rahatlama Yöntemleri

Stres ve korku bozuklukları için artık nefes terapisi ve rahatlama metotları tercih edilmektedir. Elbette nefesin gündelik hayattaki yeri çok değerlidir. Heyecan yahut gerilim anlarında değişen kalp ritmi, nefes antrenmanlarıyla rahatlıkla denetim altına alınmaktadır. İnsan beyni aslında denetimi sıkıntı bir organ olsa da günümüzdeki pek çok teknikten yararlanabilir ve içgüdüsel manada bir refleks oluşturarak tam bir rahatlama sağlayabilirsiniz.

Sakinleştirici nefes idmanları daha evvelki devirlerde de kullanılmıştır. Bir çeşit meditasyon aracı olarak da tercih edilen nefes terapileriyle bir arada dinginlik sağlayabilir, sağlıklı bir sirkülasyon sistemine sahip olabilir ve motivasyon bakımından da denetimli bir hayat sürebilirsiniz.

Nefes Antrenmanları ile Gevşeme

Günümüzdeki en büyük meselelerden biri olan gerilim, oluşturduğu yansıma nedeniyle fizyolojik değişimlere davetiye çıkarabilir. Çok kısa müddette gerçekleşen bu değişimler adrenalin salgılanmasına neden olmaktadır. Süratli nefes alışverişi ve kalp atışındaki artışlarla birlikte göğüs kafesi de daralabilir. Bu durumlardan mustarip olan beşerler anksiyete ve gerilimden ötürü farklı sıhhat problemleri da yaşamaktadır. Haliyle nefes terapisi ve rahatlama metotları konusunda yapılması gerekenler sayesinde artık beyin büyük ölçüde denetim altına alınabilmektedir.

Nefes İdmanları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nefes antrenmanı yapmaya başlamadan evvel huzurlu ve sakin bir formda nefes alınmalıdır. Ayrıyeten nefesin derin, sessiz ve ağır alınması değerlidir. Bu basamakta nefesin arka arda süratli bir biçimde alınmaması gerekir. Derin lakin sakin bir biçimde 4 ya da 5 sefer nefes alarak kandaki oksijen ölçüsünü artırabilirsiniz.

Yine bu evrede nefesinize odaklanmanız değerlidir. Zihninizi denetim altına alarak uygulamanız gereken nefes idmanlarından sonra kaslar gevşetilir. Kas kümelerinin gevşemesini sağlayan hareketler birebir vakitte daha sağlıklı bir ömür sürmenize imkan sağlar.

Nefes İdmanları Nasıl Yapılır?

Nefes antrenmanlarının pek çok çeşidi bulunmaktadır. Günümüzde en çok uygulanan ve bilinen nefes antrenmanları şu formdadır;

  • Diyafram nefesi

  • Nefes sayma tekniği

  • Sabah nefesi

  • Rahatlama nefesi

  • Körük nefesi

  • Eşit nefes uygulaması

Karın yani diyafram nefesi bilimsel olarak da kanıtlanan nefes terapisi ve rahatlama yöntemleri arasındadır. Rahat bir konumda oturarak ya da uzanarak başlayacağınız bu uygulamada bir el kaburga altına, başka el de göğüs üzerine bırakılır. Burundan derin nefes alındıktan sonra karın bölgesinin eli ittirmesine müsaade verilir. Bu evrede ıslık çalar üzere dudaklar büzülerek nefes dışarı aktarılır. Karın üzerindeki eli ise tüm havayı dışarı atmak için kullanabilirsiniz. 3 ile 10 defa yapılabilecek bu prosedür sonunda önemli bir rahatlama seviyesine ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu