RİNOPLASTİ-BURUN ESTETİGİ

Rinoplasti, işlevi ya da görünümü değiştirmek için yahut herikisini birden düzenlemek emeliyle burnun formunu değiştiren bütün cerrahi teşebbüslerin genel ismidir. En yaygın işlevsel burun sorunu hava yolunun tıkanıklığıdır. Burundaki estetik deformite konjenital kaynaklı, bir travma sonucu yahut yaşlanmaya bağlı olabilir.
Her hasta detaylı olarak kıymetlendirilir. Muayene öncelikle hastanın burnunun ayrıntılı oalrak gözlemlenmesidir. Sonra hasta ile birlikte nelerin düzgün olmadığı yahut hastanın neresinden şad olmadığı tespit edilir. Zira hastanın algıladığı sorun ile tabibin tespit ettiği sorun farklı olabilir. Daha sonra detaylı bir kbb muayenesi yapılarak eşlik eden öteki deformitelerin varlığı araştırılır. Operasyon planında bu faktörler değerlidir. Burun ucu değerlendirmesi epey kıymetlidir. Vakit içinde burun takviye yapılarının nasıl etkileneceği varsayım edilmeye çalışılır. Ayrıyeten hava yolu değerlidir.

Ben daha çok açık teknik rinoplasti operasyonlarını tercih etmekteyim. Bu seçim büsbütün cerrahın kendini nasıl rahat hissedeceği ile ilgili bir durumdur. Burnunuz yüzünüzle uyumlu olmalıdır. Şayet burnunuzda göze beğenilen gözükmeyen bir kemer varsa, burnunuzun uç kısmı çok derecede sarkıksa yahut burnunuzun fazla kalın yahut ince olmasından dolayı burnunuz yüzünüzün geri kalanıyla orantısız görünüyorsa, rinoplasti bu meselelerin aşılması için eksiksiz bir tahlildir. Rinoplasti (burnun yine şekillendirilmesi) görünümünüzü değiştirerek özgüveninizi arttırabilir ve sıhhatinize olumlu istikamette katkıda bulunabilir. Bu ortada mevcut teneffüs problemleride birebir seansta tahlile kavuşturularak hem görsel olarak hem de solunumsağlığı açısından tatminkar sonuçlar alınır.

Son periyotlarda operasyonlarımda kemik düzeltmelerinde ultrasonik cerrahi metodunu kullanııyoru. Bu sistem piezo cerrahi yolu olarakta bilinmektedir. Cerrahi sırasında evvelden kullandığımız kesme ve kırma yollarının ultrasonik ses dalgaları ile yapılmasına dayanan ihtilal niteliğinde bir metottur. Piezo cerrahide yalnızca kemik yapı üzerinde çalışılmakta damar hudut ve başka yumuşak dokulara ziyan verilmemektedir. Piezo cerrahinin en büyük avantajı kemik şekillendirilmesi konusunda çok hassas çalışılabilmesi ve hastanın istediği burun yapısına kavuşturulmasıdır.

Pratik uygulamada hastanın ameliyat sonrasında tampon nedeniyle yaşadığı badirelerden kaçınmak için hiçbir hastama tampon uygulaması yapmıyorum. Hasta operasyon sonrasında tampona bağlı ağrı şişlik ve teneffüs kahrını yaşamadığı için daha rahat bir süreç geçiriyor. Rinopasti esnasında yapılan cerrahi kesiler hiçbir iz bırakmadan güzelleşmektedir. Kesilerin dikilmesinde ve burun içinde eriyebilen dikişler kullandığım için dikişleri almamaktayım. Yeniden ameliyat sonrasında burun sırtına koyduğumuz termal ateli 4. gün çıkarıp yerine flaster koyuyorum. 2 gün sonra yani 6. günde hastanın burnunda rastgele bir yabancı cisim kalmıyor.

Hastamız gözlük kullanıyorsa 3 ay kadar gözlük kullanılmamasını tavsiye ediyorum. Ayrıyeten spor aktivitelerine 4 hafta sonra rahatlıkla başlayabilir.

Başa dön tuşu