MS NEDİR ?

MS 25-40 yaş ortasında erişkinlerde ortaya çıkan ve beyin-omurilik içerisindeki birtakım hücrelerin kılıflarının hasar görmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. 15 yaşın altında ve 50 yaşın üstünde nadiren görülür.Yukarıda temsili olarak yapılan fotoğrafta hasar gören hudut liflerinin etrafındaki arızalı hudut kılıflarını görüyoruz.

                                                  Multiple skleroz neden oluşur?

MS otoimmün bir hastalıktır. Yani bedenimizin savunma (bağışıklık) sisteminin bir hastalığıdır. Olağanda bedenimizi muhafazası gereken bağışıklık sistemi aksine çalışarak insanın kendi bedenine saldırması sonucunda oluşur. Bağışıklık sistemimizin hücreleri sinirleri saran myelin kılıflarına saldırarak kılıfların üstteki formda görüldüğü üzere yapısını bozmaktadırlar.

Bağışıklık sisteminin bozulmasının kaynağının barsaklar olduğu ve burada bulunan olağan floranın ziyan görmesi sonucu  ortaya çıktığı ileri sürülmektedir. Bu nedenle MS tedavisinde hastaların BARSAK SİSTEMİ MUTLAKA  İNCELENMELİDİR. Besinlere karşı bir intolerans yahut allerji varsa tespit edilmelidir. Barsak sisteminin göz gerisi edildiği tedavi sistemlerinde tam muvaffakiyete ulaşmak mümkün olmaz.

Muayenehaneme baş vuran her MS hastasına mutlaka GIDA İNTOLERANS TESTİyaptırmaktayım. Bunun yanı sıra kesinlikle barsak sistemi incelemesi de yapmaktayım. Bağışıklık sistemimizin % 80 i barsak kaynaklıdır. Bu nedenle bozulan barsak florasını da tedavi etmemiz gerekmektedir. 

MS BELİRTİLERİ NELERDİR ?

MS ataklar halinde ortaya çıkar. Atakların kimileri hafiftir ve tabiatıyla düzelir. Lakin her atağın sonunda bir ölçü izi (kalıcı nörolojik bozukluklar)kalır.

ATAKLARDA SIK GÖRÜLEN BELİRTİLER

1 En sık görme bulanıklığı yahut görme kaybı ile görülen ataklar oluşur. 
2 İstikrar kayıpları oluşur 
3 Konuşma bozuklukları görülebilir. 
4 Çift yahut çatallı görme 
5 Yüzde şimşek çakar şekilde oluşan ağrılar olabilir

6 Boyun hareketleri ile artan ve uzunluğundan sırta yayılan elektriklenme biçiminde ağrılar

MS TEDAVİSİ

Multıple sklerozun bugünkü haliyle kesin bir tedavisi yoktur. Fakat atakların önlenmesi, ataklar sonucunda ortaya çıkan hasarların giderilmesi konusunda epeyce başarılı olunmaktadır.MS Tedavisinde ağır olarak kortizon kullanılmaktadır. Kortizonun yararlı tesirleri yanı sıra bir çok yan tesirleri de bulunduğundan hem MS bulguları hem de kortizonun yan tesirlerine karşı mücadele etmek gerekmektedir.

GIDA İNTOLERANS TESTİ

Her MS hastasına öncelikle besin intolerans testi yaptırmaktayım. Şayet hastanın rastgele bir besine karşı allerjisi varsa bu besinin kesinlikle diyetinden çıkarılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra barsak florasının durumu tespit edilmelidir. Olağan barsak florasının bozulduğunun tespiti halinde bozulan barsak florasının tedavisi KESİNLİKLE GEREKMEKTEDİR. Bu MS tedavisinin ana kurallarından biridir. Zira bir bağışıklık sistemi hastalığı olan MS tedavisinde bağışıklık sistemi kesinlikle olağana dönüştürülmelidir.

GAPS DİYET TEDAVİSİ

Tamamen doğal prosedürlerle barsak florasının düzeltilmesi ve buna bağlı olarak bağışıklık sisteminin olağana dönmesi için yapılan özel diyet tedavilerini içerir. Ayrıyeten tedavide probiyotik ilaçlardan da faydalanılmaktadır.

TAMAMLAYICI TIBBİ TEDAVİLER İLE MS (MULTİPLE SKLEROZ) TEDAVİSİ  

MS hastalığının klasik tıbbi tedavisi devam ederken, tamamlayıcı tıbbi tedavi tekniklerinin uygulanması yeni bir yaklaşımdır. Ekim 2014 yılında Sıhhat Bakanlığı yayınlamış olduğu “geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları” yönetmeliği ile tıbbi sülük tedavisi ve medikal ozon tedavisini resmi olarak tanımış ve uygulama hakkını yalnızca tıp hekimlerine ve diş tabiplerine vermiştir.

MS hastalığında öncelikli olarak TIBBİ SÜLÜK TEDAVİSİ yapmaktayız. Lakin bunun yanı sıra MEDİKAL OZON TEDAVİSİ ve MANYETİK ALAN TEDAVİSİNİde birlikte uygulamaktayız. Bu üç tedavi 12 seans uygulanmaktadır. Haftada 2 gün uygulama, tercih ettiğimiz uygulama şeklidir. Fakat kent dışından gelen hastalarımız için 1 haftalık yahut 2 haftalık (Denizli de kalma mühletlerine göre) ağır tedavi programları da uygulamaktayız. Bu tedavilerin haricinde 1 seanskök hücre uygulaması ve bir kere hacamat (Kupa ile kan alınması) tedavisi ek ederek tedaviyi tamamlamaktayız.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu