Kulakta Sıvı Toplanması

Çocukluk devrinde sık görülen hastalıklarından birisidir. Kulak zarı gerisinde orta kulak boşluğunda sıvı toplanması ile oluşur.  Hastalarda orta kulak iltihabında görülen ateş, kulak ağrısı ve kulak zarında kızarıklık izlenmez. Ekseriyetle hastalarda huzursuzluk ve hafif derecede bir işitme kaybı hali vardır.

ÇOCUKLARDA NEDEN ORTA KULAKTA SIVI TOPLANMASI  OLUR
En değerli nedeni çocukların baş anatomisi ve fizyolojisinin yetişkinlere nazaran enfeksiyonlara daha yatkın olmasıdır. Ana okulu ve kreş ortamında bulunan çocuklar, allerjsi olanlar ve sigara içen ailelerin çocukları daha fazla risk altındadır. Geniz eti büyümesi olan çocuklarda  geniz etinin mikroorganizmalar için bir depo ve saklanma yeri vazifesi görmesi nedeni ile kulakta sıvı toplanması için bir risk faktörüdür

Kulak ile genizimiz ortasında yer alan kulak basıncını ve havalanmasına katkı sağlayan östaki borusu küçük çocuklarda yetişkinlere nazaran daha fazla sorun çıkartmaya yatkındır. Çocuklarda östaki borusu yatay konumda yerleşir, böylece enfeksiyon yapan casuslar östaki borusundan daha çarçabuk orta kulağa geçerler. Östaki borusunun çalışmaması ve enfeksiyona taşıyıcılık yapması ile orta kulaktaki hava basıncı düşer ve vakum oluşur. Kulak zarı  orta kulağa gerçek çökmeye başlar. Vakit içerisinde sıvı gitgide yoğunlaşarak zamk kıvamına ulaşır, zarın ve kemikçiklerin titreşmesine pürüz olup, orta derecede işitme kaybı ile sonuçlanır. Sorun aylarca sürecek olursa, orta kulaktaki zamk kıvamındaki sıvı, yapışıklıklara neden olur, Kulak zarı  orta kulağa gerçek çökmeye başlar, kulak kemikçiklerinde erimelere ve kopmalara neden olur.Yetişkinlikte kulak ameliyatı geçiren hastaların bir birden fazla, çocuklukta orta kulakta sıvı birikmesi olup uygun tedavi almayan şahıslardır.

Banyo sırasında kulağa su kaçması ile orta kulakta sıvı toplanması ortasında hiçbir irtibat yoktur

TEŞHİS  NASIL KONULUR
Kulak Burun Boğaz tabibi tarafından yapılan bir muayene ve kulak testleri ile net bir biçimde teşhis konulur. Muayenede kulak zarı parlak rengini kaybetmiş ve dışarı hakikat bombeleşmiş olarak görülür. Durum uzun sürerse, kulak zarında çökme başlar. Yapılan işitime ve basınç testlerinde  orta kulakta negatif basınç izlenir, refleksler alınamaz ve iletim tipi işitme kaybı gözlenir.

KULAKTA SIVI TOPLANMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR

Orta kulakta sıvı toplanması tedaviyle düzelebilen bir hastalıktır.

Hastalığın takibinde bazen ilaçsız dahi düzelme olabilmektedir. Sıvı toplanması birinci başladığında birkaç hafta içinde şikayetler düzelmiyorsa ilaçlarla tedavi denenmelidir. Çoklukla kullanılan ilaçlar antibiyotikler, dekonjestanlar, antihistaminikler, steroidler ve aşılardır. Kulak Burun Boğaz hekimi tarafından yapılan muayene ve tetkik sonuçları uzun vadeli bir sorun olduğunu düşündürüyorsa, tedavi seçeneği fazla geç kalınmadan cerrahi olmalıdır.

KULAĞA TÜP TAKILMASI NEDİR

Ameliyat esnasında kulak zarı çizilerek sıvı boşaltılır ve oluşturulan delik çabucak kapanmasın diye, orta kulağa hava taşınmasına yardımcı olmak üzere tüp yerleştirilmesi gerekir. kulak zarına tüp yerleştirilmesinin maksadı orta kulağın havalanmasını sağlayarak kısır döngüyü kırmaktır Hastada  geniz eti varsa, geniz etinin  de birebir vakitte ameliyatla alınması gerekir.

AMELİYAT SONRASI  YAPILMASI GEREKENLER

Kulak zarına tüp takılmasıyla orta kulağa dışarıdan bir geçiş yolu açılmış olur. Şayet kulak kanalına  su kaçarsa, suyun orta kulağa geçmesi mümkündür ve orta kulakta iltihaplara neden olabilir. Kulak tıkaçları yahut vazelinli pamuk ile su kaçmasına pürüz olunmalı, havuza yahut denize girilirken baş suya sokulmamalıdır. 3 ayda bir tüplerin takibi için muayene edilmesi gerekir. Tüpler yabancı cisim olduğu için beden tarafından çoklukla atılacaktır. Tüpler çıktıktan sonra kulak zarındaki delik kısa müddette tabiatıyla kapanır. Nadiren tüp atıldıktan sonra kulak zarındaki delik iyileşmeyebilir. Bu durumda cerrahi olarak deliğin kapatılması gerekebilir.Östaki tüpü tıkanıklığının uzun sürdüğü hastalarda, uzun mühlet atmayan özel tüpler kullanmak gereklidir. Genel olarak tüplerin 2 yıldan daha uzun müddetle kalmasına müsaade verilmez. Uzun periyodik kalan tüpler, kendisi atmayan tüpler ve kendisi orta kulakta iltihaplara neden olan tüpler KBB muayenesi sırasında alınabilir.        

–  Ana neden çoklukla geniz etinin büyümesidir.

– Tüp takılan hastanın kulaklarına su kaçırılmamalıdır.

– Kulak tüplerinin 3 ayda bir takibi değerlidir.

– Genizdeki östaki borusunun havalanmasına mahzur olan olay düzelmeden tüpler atılırsa yine yerleştirilmesi gerekebilir.

Başa dön tuşu