Kulak Kanalı İçine Peçete, Çubuk Gibi Nesneler Sokulmamalı

Kulak çöpü ile kulak yolunun temizlenmeye çalışılması, toplumda çok yaygın bir durum. Uzmanlar son vakitlerde yayınlanmış bilimsel çalışmaların, kulak çöpü kullanma alışkanlığının olumsuz sonuçları olabileceğini gösterdiğine dikkat çekti. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı, Op. Dr. Ahmet Kızılağaçlı kulak kiri ( buşon ) temizlenmesi hakkında bilgi verdi.

Kulak Kiri, Kulak Temizleyici Çubuklar İle Temizlenmemeli

Dr. Ahmet Kızılağaçlı, ‘’ Kulak kiri paklığı, kulak temizleme çubuğu halinde bilinen pamuklu çubuklar yahut kulağın iç kısmına sokulan öbür yabancı cisimler ile yapılmamalıdır. Bu çeşit süreçler sayesinde yapılan kulak paklığı, kulak kirinin iç kısmına itilmesine sebep olur. Kulak kanalının girişinde, kılların bulunduğu bölgede, deri içindeki özel yağ bezleri tarafından serumen ismi verilen koyu sarı, yahut açık kahverengi renkte doğal bir salgı oluşturulur. Bu salgının kulak kanalını esirgeyici, kayganlaştırıcı ve mikroplara karşı hami özellikler vardır. Aslında temizlenerek yok edilmemesi gereken bu doğal beden salgısının sık sık temizlenerek yok edilmesi kulak kanalında kurumaya ve kaşıntıya neden olur. ‘’ diye tabir etti.

Kirler Vakit İçinde Resen Dışarı Atılıyor

Kulak kanalı hiç temizlenmese de, vakit içinde bizatihi dışarı atılır diye kaydeden Dr. Kızılağaçlı,’’ Kulak kanalı çoğunlukla bireylerin kulak paklığı sırasında pamuklu çubuklar ile serumeni derine itmeleri sonucunda tıkanır. Kulak kanalı girişinin bir pamuk modülü ile silinmesi, bizatihi dışarı atılan serumenin temizlenmesi için kafidir. Kulak kanalı içine pamuklu çubuk, peçete, havlu üzere objelerin sokulması yalnızca serumenin derine itilmesini ve tıkanmasına neden olur ve yapılmamalıdır. Konutta yapılan kulak mumu uygulaması yahut kullanılan kulak çubukları kulağı temizlemez zira kulak salgısı olan buşon, kulağın iç kısmında oluşmaz. Bu halde yapılan temizleme sistemleri, kulağın dış kısmına yanlışsız atılmış ve burada bulunan buşonun daha çok kulak içine hakikat itilmesine neden olur.’’ dedi.

Başa dön tuşu