Burun Estetiği (Rinoplasti)

Rinoplasti; burun halinin cerrahi süreçle kalıcı olarak değiştirilmesidir. Tüm estetik cerrahi prosedürlerinin en yaygın olanlarından biridir.

Birçok insan burnunun büyüklüğü yahut formundan şad değildir. Burun yüz istikrarının merkezinde yer alır. Bu nedenle dış görünüm, hoşluk, özgüven üzerinde epey fazla tesire sahiptir.

Rinoplasti ameliyatının iki ayağı vardı. Bunlardan birisi burundan sağlıklı nefes almayı sağlamak yani işlevsellik başkası de burun görünümünü uygunlaştırmak yani dilek edilen estetiği sağlamaktır.

Ameliyat sonrası sağlıklı nefes almayı sağlamak için burunda nefes almayı bozabilecek kıkırdak eğriliği, kıkırdakta delik, kemik eğriliği, geçirilmiş travmaya bağlı kırık varsa bunlara da müdahale edilmelidir. Böylelikle ameliyatın işlevsel ayağı gerçekleştirilmiş olur.

Ameliyatın estetik ayağı ise şahsa nazaran değişiklik gösterir. Burunlarından hoşlanmayan birden fazla insanın kemer yahut uç hakkında şikayetleri vardır. Burun sırt kısımında kemer manzarası çoklukla rahatsız edicidir. Burun ucunun olağandan düşük, büyük ya da yayvan olması estetik görünümü bozabilir. Ya da burun uzunluğunun fazla olması yüz ile harmoniyi bozabilir. Yapılacak ameliyatta hastanın beklentilerine nazaran burunun yüz ile harmonisi tekrar sağlanmaya çalışılır.

Burun ameliyatının en değerli özelliği bireye mahsus olmasıdır. Bir yüze çok yakışan bir burun diğer bir yüzde  tıpkı durmayabilir. Yüzün de ötesinde beden ile olan harmoniye bile dikkat edilmelidir. Minyon birinde küçük bir burun beğenilen olabilecekken, uzun uzunluklu ve epeyce yapılı birisinde küçük burun bedenden farklı bir manzara oluşturacak ve beğenilen durmayacaktır. Bayan ve erkek burunları da buna bağlı olarak farklı dizayn edilir. 

Ameliyatın başarısı burnun mevcut durumuna, cilt özelliklerine, şahısların doku güzelleşme özelliğine ve cerrahi tekniğe bağlı değişiklik gösterebilir. Bu süreçte en kıymetli şey  hasta ile cerrah ortasında neyin istendiği ve neyin elde edilebileceği konusunda açık bir bağlantı olmasıdır. Tabibin deneyimleri ile hastanın şahsî zevkleri harmanlanarak bu yola çıkılmalıdır. 

Başa dön tuşu