Kulak Çınlaması

Kulak çınlaması bir kişinin dışarıda rastgele bir sesli uyaran olmadığı ses algılamasıdır. Bu ses algılanmasındaki kişinin duyduğu ses farklı ton ve özelliklerde değişiklik gösterir. Bu durum da kulak çınlamasının hafif ya da yüksek şiddetli hissedilmesine neden olur. Bu çınlama genelde uğultu, şiddetli rüzgar, çan, ıslık sesi, hışırtı, makine gürültüsü ve ya nabız vuruşu formunda kendini gösterir. Genelde yüksek şiddetli olanlar nabız vuruşu formundadır ve her ortamda kendini hissettirir. Hafif çınlamalar ise genelde geceleri ve sessiz ortamlarda hissedilir. Kulak çınlaması kişinin ruhsal durumunu kıymetli ölçüde etkileyen uzun periyodik çınlamalar olabileceği üzere bazen de birkaç dakika süren çınlamalar biçiminde de olabilir.

Kulak çınlamasıyla kulakta ince ve tiz bir ses duyulur. Bu sesi bu durumdan şikayetçi olan hasta dışında kimse duyamaz. Birtakım ender durumlarda özel tekniklerle muayene eden tabipler tarafından da duyulabilir. Fakat kulak çınlaması bir hastalık değil bir belirtidir. Örneğin, kulak çınlaması bir anda ortaya çıktıysa ve süratli ilerliyorsa kulak çınlamasıyla birlikte gelişen baş dönmesi, işitme kaybı, baş ağrısı ve istikrar kaybı üzere sıkıntılar varsa kesinlikle dikkate alınmalıdır. Bilhassa kulak burun boğaz alanında işitme kaybı yapabilecek olan her türlü hastalığın temel olarak belirtisi kulak çınlaması olabilir. İç kulak iltihabı, kulak zarında delik olması, iltihap olması yahut işitme hududundaki tümör sonucunda ortaya çıkabilir.

Kulak Çınlamasının Nedenleri

Kulak çınlamasının birçok farklı nedeni olabilir. İşitme kaybıyla kulak çınlamasının direkt bir bağı olduğu söylenebilir. Fakat işitme kaybı dışında da kimi sistematik hastalıklar da kulak çınlamasının nedeni olabilmektedir.

Kulak kiri, orta kulakta meydana gelen kireçlenme, kulak zarında delinme, orta kulak iltihabı, orta kulakta sıvı birikmesi, iç kulak hücrelerinin ziyan görmesi üzere durumlar kulak çınlamasına neden olur.

Alerji, tansiyon oynamaları, damar tıkanıklığı, kolesterol, meniere denen kulak içi tansiyonu, şeker hastalığı, menopoz periyodu, hormon değişiklikleri, baş ve boyun bölgesinde yaşanan travmalar, tiroidden kaynaklanan nedenler, anevrizma denen damar genişlemeleri, işitmeyi sağlayan hudutlarda bulunan tümör, yanlış ilaç kullanımı, nörolojik ve metabolik ve psikiyatrik hastalıklar, uyku düzensizlikleri de kulak çınlamasına neden olabilecek durumlardır.

Anemi ve demir eksikliği, kan hastalıkları, böbrek yetmezliği de kulak çınlamasına neden olur.

Yüksek sesle müzik dinlemenin daima olduğu durumlarda iç kulak hücrelerinde kalıcı zedelenmelere neden olabileceği için kulak çınlaması ortaya çıkar.

Kulak Çınlaması Tedavisi

Doktorunuz hastalıkla ilgili hikayenizi dinledikten sonra teşhis koyar. Bu kademede kulak çınlamasının ne vakit başladığı, çınlamaya eşlik eden viral bir hastalığın olup olmadığı, gürültü ya da travmaya maruz kalınıp kalınmadığı teşhis konması için değerlidir. Hastanın hikayesi dinlendikten sonra duruma nazaran kulak muayenesi, odyometrik ve radyolojik muayene yapılır. Odyometrik muayene ile dış kulak yolunda tıkanmaya sebep olabilecek kir yahut kalıntı, kulak zarında yahut orta kulakta bir çınlamaya neden olabilecek durumlara bakılır. İşitme kaybı ve yeri tespit edilir. İşitme kaybının yüksek frekanslarda olması durumunda MR ya da bilgisayarlı tomografiyle radyolojik muayene yapılır ve tümör mümkünlüğü araştırılır. Bu tekniklerde rastgele bir belirti görülmediği durumlarda demir, şeker, B12 vitamini, kolesterol ve çinko eksikliğine bakılır. Odyometrik ve radyolojik muayenelerden sonra gerekli görülürse cerrahi tedavi de uygulanabilir.

Kulak çınlamasının ortaya çıkma sebebine bağlı olarak tedavi formülleri de değişiklik göstermektedir. Yapılan kulak muayenesi sonrası kulaktan kir ya da yabancı cismin çıkarılmasıyla kulak çınlaması tedavi edilebilir. Orta kulak iltihaplarında, iltihabın tedavisi ya da orta kulak boşluğunda yer alan sıvının tedavisi önerilebilir. Lakin kulak kemiği içinde yer alan iltihaplanmalar ve kulak zarı delinmeleri cerrahi bir tedavi gerektirebilir. Radyolojik muayene sonrasında işitme sonu tümörü üzere durumlar görülürse cerrahi tedavi uygulanır. İşitme kaybıyla ortaya çıkan çınlamalarda ise hastalara işitme aygıtı önerilebilir. Gece sessiz bir ortamda kulak çınlamasını hisseden hastalara saat ses, radyo ve televizyon üzere ses çıkaran aygıtları açık tutmaları önerilebilir. Kulak çınlamasının azaltılmasında yüksek sesli müzikten kaçınma, kan basıncının denetimi, kahve kola üzere içecekler ve sigaradan uzak durma, tuzlu yiyeceklerden kaçınma ve antrenman yapılması gerekenler ortasında yer alır.

Kulak çınlamasının tedavileri ortasında lazerle biyomanyetik tesir uygulanan tedavi formüllerinin yanı sıra hasta psikoterapi, biyorezonans, hiperbarik oksijen üzere tedavi formülleri de hastaların durumuna nazaran uygulanabilir.

İç kulağın beslenmesinin arttırılması, beynin işitme merkezine daha fazla oksijen gitmesine yönelik hekiminiz uygun gördüğü durumda kan sulandırıcı ya da damar genişletici ilaçlar da verilebilir. Birtakım durumlarda da kulak çınlamasının öteki hastalıklara bağlı olarak ilaç kullanımının yan tesirlerinden ötürü ortaya çıktığı düşünülüyorsa bu ilaçların kullanım hali hekiminizin önerdiği formda değiştirebilir ya da bırakılabilir.

Başa dön tuşu