Kulak Burun Boğaz Rahatsızlıkları – Çene Törpüleme | kbbhastaliklar.com

Çene cerrahisinde yaşanan gelişmeler pek çok yeni süreci beraberinde getirmiştir. Çene estetiği konusunda uygulanan yöntemlerden olan çene ucu estetiği ve çene törpüleme gibi alternatifler, her bireyin yüz yapısına uygun bir şekilde yapılmaktadır. Çene törpülemede ilk olarak hastanın çene ve yüz yapısı incelenir. Daha sonra çenenin uzunluğu belirli bir sınırın altındaysa çene törpüleme uygulamasına başvurulur. Ancak belirlenen sınırın üstünde olan çenelere estetik tedavi uygulanmaması önemlidir.

Çene Törpüleme Estetiği Öncesi

Öncelikle bu uygulama, fazla uzun olmayan çeneleri daha güzel ve küçük bir görünüme kavuşturmak amacıyla gerçekleştirilir. Ayrıca genel cerrahi gerektiren operasyonlar kapsamındadır. Hastanın işlemden sonra aylık olarak kontrole gitmesi ve beslenmesine dikkat etmesi şattır. Çene törpülemeye alternatif olarak tercih edilebilen çene ucu estetiğine ise basık çene yapısına sahip olan bireyler başvurur.

Tedavi sürecinde alt ve üst çene ayrı ayrı incelenir. Üst çene estetiği yapılacaksa hastanın röntgeni çekilir ve diş konumları düzeltilir. Gerekli hazırlıkların tamamlanmasından sonra da operasyona başlanır. Alt çene estetiğinde de aynı süreçler geçerlidir. Uzman estetik cerrahı tüm incelemelerin ardından operasyon sürecini başlatır.

Tedaviden önce hastanın kan sulandırıcı gıda ve ilaçları en az 10 gün öncesinden tüketmemesi gerekir. Buna ek olarak sigara kullanan hastalar da işlemden önceki 2 ya da 3 hafta öncesinden sigarayı bırakmalıdır. Yüz estetiği ile beraber çene estetiği tercih edilecek ise estetik cerrah ile daha kapsamlı bir görüşme gerçekleştirilecektir.

Çene Törpüleme Estetiği Nasıl Yapılır?

Hastaya genel anestezi verilerek başlatılan çene törpüleme estetiği, çene ucunun özel medikal aletlerle törpülenme işlemidir. Yaklaşık 2 saate kadar devam eden bu uygulama ağzın içinden yapılacak ise herhangi bir ameliyat izi kalmaz. Ancak dış kısımdan yapılacak törpüleme ameliyatında belirli bir süre ameliyat izi kalacaktır. Ameliyat izinin iyileşme döneminde kendiliğinden kaybolacağı da unutulmamalıdır. Çenenin yüz bölgesiyle orantılı olması için yapılan bu işlemde çene kısaltma tekniklerinden de faydalanılır.  

Çene Törpüleme Estetiğinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlemden sonra çene ucunda morluk ve şişlik yaşanabilir. Ancak bu durumlar bir süre sonra kendiliğinde düzelir. Ameliyat sonrasında yaşanacak ağrılar da doktorun reçete edeceği ilaçlarla kontrol altına alınabilmektedir. Ameliyattan sonra hastalar 1 hafta dinlendikten sonra iş hayatına geri dönebilir. Çene törpüleme estetiğinden sonraki tam iyileşme süreci 1 ile 3 hafta arasındadır. Ayrıca hastanede de 1 ile 3 gün istirahat önerilebilir.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu