Kulak Burun Boğaz Rahatsızlıkları – Baş Dönmenizin Kaynağı İç Kulak Kristalleri Olabilir | kbbhastaliklar.com

“Yatakta bir yönden diğerine dönüyordum.. Ayakkabımı bağlamak için eğilmiştim… Perde asıyordum… Markette bir rafa eğilmiştim ki… ANİDEN TÜM DÜNYA, ETRAF DÖNMEYE BAŞLADI.”

Siz de bu şikayetlerden en az birini yaşıyorsanız bu durum iç kulak kristali kaynaklı başdömesi sorunu ile karşı karşıya olduğunuz anlamına gelebilir.

Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erkan Tarhan, “İç kulak kristallerinin neden olduğı baş dönmelerinin tanı ve tedavisi” hakkında bilgi verdi.

Tüm dünya başınıza yıkılmış hissi verir.

Toplum içinde iç kulak kristallerinin yerinden oynaması olarak bilinen “Benign Pozisyonel Paroksismal Vertigo (BPPV) başın pozisyonuyla aniden başlayan, kısa süren ve tüm dünyayı başınıza yıkma hissi veren bir baş dönmesidir. BPPV adını bir süre sonunda kendiliğinden düzelebilmesi (benign), kısa süreli ataklarla gelmesi (paroksismal), başın belirli pozisyonlarıyla ortaya çıkması (pozisyonel) gibi özelliklerinden alır.

Baş dönmesinin en sık nedeni

İç kulak kristallerinin oynaması tüm baş dönmelerinin % 30’unu oluşturmaktadır ve tüm baş dönmeleri içinde en sık görülenidir. Bütün yaş gruplarını etkileyen ve bu kadar yaygın bir hastalık olmakla birlikte maalesef ülkemizde hala yeterince tanınamamakta ve hastalara gereksiz tedaviler verilmektedir.

Bulantı ve kusma da eşlik edebiliyor

Ani başlayan ve saniyeler süren şiddetli baş dönmesine; hızlı göz hareketleri, bulantı, kusma, çarpıntı, terleme gibi yakınmalar da eşlik eder. Hiç kuşkusuz bu hastalığı yaşayanlar bu tanımı çok daha fazla renkli ve gürültülü yapmaktadırlar. Hastalarımız atakları şöyle tarif ederler: “Yatakta bir yönden diğerine dönüyordum, ayakkabımı bağlamak için eğilmiştim, perde asıyordum, markette bir rafa eğilmiştim ki aniden tüm dünya, etraf dönmeye başladı. Bu dönme o kadar şiddetliydi ki; etrafımdaki hiçbir şeyi tanıyamaz hale geldim. Baş dönmesine bulantı ve kusma eşlik etti. Bu atağın tek güzel tarafı ise kısa sürmesi oldu.” Bu tarif gerçekten de BPPV için son derece tipiktir. Ataklar sadece saniyeler sürer. Dakikaları geçmesi beklenmez.

İç kulak kristalleri yerinden oynayarak denge sistemini bozuyor.

İç kulak bilindiği gibi denge organımızdır. Burada yer alan kanallarda gözle görülemeyecek çok küçük kum tanesi gibi partiküller vardır. Darbe, uzun süreli yolculuklar, geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonları gibi birçok nedenle bu kristaller yerinden oynayarak denge sistemini uyarırlar. Hastamızın bazı baş hareketlerinde ise; bu kristaller yer değiştirecek ve baş dönmesi atağı kaçınılmaz olacaktır.

Doğru tanı ve tedavi için şikayetler ortaya çıkar çıkmaz bir KBB uzmanına başvurun.

Tanıda hastanın başına belli pozisyonlar verdirilerek göz hareketlerine bakılması yeterlidir. Bu manevra bazı cihazlarla kayıt da edilebilir. Tedavisi ise yerinden oynamış olan bu taneciklerin yine belli bazı baş hareketleriyle yerine yerleştirilmesidir. İlaç tedavisine gerek yoktur. Hastamıza tek önerimiz ise 3 gün boyunca gibi bazı hareket kısıtlamalarıdır. 3 gün sonra tekrar kontrolleri yapılacak hastamızda son derece yüz güldürücü sonuçlar almaktayız.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu