Kulak Burun Boğaz Rahatsızlıkları – Alerjik Rinit Geniz Eti | kbbhastaliklar.com

Çocuklarda ağzı açık uyuma eğer uzun süredir mevcutsa 4 problemin varlığına bakılması gerekir.

Öncelik allerjik rinittir sonra geniz eti, burun etleri ve bademciklerdir.

Burun allerjisi zamanla hem burun içinde bulunan alt burun etlerini hemde genizde normalde her çocukta var olan adenoid dokusunu büyütür ve hava yolunu kapatır.

Bademcikler birbirlerine temas edecek kadar büyükse yine hava yolunu kapatır ve ağzı açık uyuma, horlama ve uykuda nefes kesilmesine neden olabilir.

Geniz eti ve bademcik sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniylede giderek büyür.

Geniz eti çok büyüdüğünde kulaklarıda olumsuz etkileyebilir. Kulakla burun arasında bağlantıyı sağlayan östaki kanalının çalışmasını bozar. 

Östaki kanalının iki görevi vardır. Orta kulak boşluğuna hava gitmesini sağlar ve orta kulakta salgılanan sıvının genize akmasını sağlar. Geniz eti büyüdüğünde östaki kanalının çalışmasını bozar ve orta kulakta sıvı birikir. Orta kulakta biriken sıvı zamanla işitme azlığı ve kulak zarında çökme hatta yapışıklık yapabilir. 

Ağzı açık uyuması ve horlaması olan çocukta işitme kaybı yoksa ve uyku sırasında nefes kesilmeleri olmuyorsa amelyattan önce burun allerjisi tedavisi düşünülmelidir. 

Allerjisi azalan çocukta eğer rahatlama olursa ve şikayetler geçerse antiallerjik tedavi takibi ile sorun çözülmüş olur.

Allerji tedavisine rağmen rahatlama yoksa geniz eti, alt burun etleri ve bademciklerde aşırı büyüme olup olmadığı değerlendirilir ve operasyon planlanır.

Orta kulakta sıvı birikimi varsa ve tedaviye rağmen düzelme yoksa aynı operasyonda kulakların havalanmasını sağlamak amacıyla zara küçük bir pencere açarak biriken sıvıyı aspiratörle temizlemek ve gerekirse tüp takılma işlemi yapılır.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu