Kronik Baş Ağrısı Tedavisi

Baş ağrısı, çabucak hemen herkesin şikayet ettiği sorunlar ortasındadır. Ama, baş ağrısı ile her gün ya da haftada birkaç günden fazla karşılaşıyorsanız, bu durum kronik baş ağrılarının habercisi olabilir.

Kronik baş ağrısı ise, günlük hayatta kısıtlılığa yol açan bir hastalık çeşididir. En az üç ay müddetle ya da ayda 15 günden fazla baş ağrısı görülmesi durumu, kronik (migren) baş ağrısına örnek gösterilebilir.

Her baş ağrısı kronik migren olmamakla birlikte her baş ağrısı atağı da migren değildir. Epizodik migreni olan hastalarda atakların sıklaşıp süreğenleşmesine de kronik migren denir. Hastanın en az üç ay müddetle ayda 15 günden fazla ağrısı varsa, ağrıların sekiz adedinin migren karakterine sahip ise ve hasta 4 saatten uzun bir müddet ağrı çekiyorsa kronik migren tanısı konulur.

Kronik günlük baş ağrıları; kısa ya da uzun müddetli olarak iki kümeye ayrılır.

Kronik Baş Ağrısına Neden Olan Faktörler

Kişilerde sık sık baş ağrılarının görülmesi birçok nedene bağlıdır. Bu nedenlerden kimileri;

Cinsiyet

Yüksek telaş düzeyi

Depresyon

Uyku düzensizlikleri

Şişmanlık

Çok fazla kafein tüketimi

Yüksek ölçüde ağrı kesici kullanımı, kronik baş ağrılarına yol açan nedenlerdir.

Başı Ağrıyan Hasta Ne Vakit Doktora Başvurmalıdır?

Ağrı daima ve artan şiddette ise;

İlk sefer ağrıyla tanışan kişinin yaşı 10’un altında, 50’nin üstündeyse,

Daha evvel mevcut olan ağrının şiddeti, hali değiştiyse, tedaviye karşılık vermiyorsa,

Baş ağrısı şimdiye kadar hayatında karşılaştığı en şiddetli ağrıysa ve ağrı bir fizikî aktivite sırasında (ağır bir yük kaldırmak, cinsel ilişki) ortaya çıkmış ve şiddetini arttırmış ise, kesinlikle bir uzman doktora başvurmalıdır. Aksi takdirde önemli sorunlara yol açılabilir.

Kronik Baş Ağrısı Tedavisi

Klasik tedavide ilaç kullanımı büsbütün yasaklanarak nazı epilepsi ilaçları önerilmektedir. Güç olsa da kısmi faydalanılan bir tedavi tekniğidir. İntegratif tıp ya da alternatif tıp yöntemlerini  akupunktur, nöral terapiler de kronik baş ağrısı tedavilerinde kullanılan formüller ortasındadır. Tedavide nöral terapi gibisi otonom hudut sistemini düzenleyen süreçler kullanır. Böylelikle daima alınan ilaçların oluşturduğu olumsuz tesirler de yok edilir. Daima baş ağrısı çekenlerde diş sıkma üzere diş-çene kompleksine bağlı sorunlar de çoğunlukla vardır. Bu alanla ilgili yapılacak profesyonel çalışmanın da katkısıyla baş ağrıları ve ilaçlar büsbütün hayatınızdan çıkabilir.

Başa dön tuşu