Kronik Bademcik Sorunu İle Gelebilecek Riskler

Genellikle genetik geçişli olan geniz eti ve kronik bademcik problemleri daha sıklıkla alerjik tabanda gelişmektedir.
Bademcikler olağan kaidelerde ağızdan giren havayı süzmek formunda esirgeyici vazifeyle mevcuttur. Lakin bir kere enfeksiyon aldığı vakit (özellikle BETA olarak bilinen enfeksiyon) doku içine yerleştiğinden antibiyotik ile baskılanabilir, fakat sık tekrarlamaya devam eder.

Şöyle açıklayabiliriz; Bademcikler sünger üzere dokulardır, süngeri bir sefer sabunladığınızda 100 kerede yıkasanız 101. yıkamada tekrar sabun akar, bademcik de bir kere BETA mikrobunu aldığında her antibiyotik kullanımında baskılanır beden direncini düşük bulduğunda ise tekrar tetiklenir.

Bademciklerde yerleşen BETA mikrobunun temel riski ise bilhassa çocukluk çağında eklem ve kalp ile ilgili komplikasyonlara sebep olabilmesidir. Bunun dışında iştahsızlık, büyüme gelişme geriliği, dikkat dağınıklığı üzere hastanın tüm hayatını etkileyecek komplikasyonlar da sıklıkla görülmektedir.

İşte bu sebeplerden ötürü  takiplerde hasta  bir yıl içinde üç ya da üçden fazla ateşli, antibiyotik kullanımı gerektiren bademcik enfeksiyonu geçirdi ise artık yarardan çok ziyan verdiği, süzgeç misyonunu yapmadığı üzere kendisi enfeksiyon odağı haline geldiği kıymetlendirilir ve ziyan veren bademciğin alınması önerilir. Hasta lakin bu formda daha önemli komplikasyonlardan korunabilir. Bademcikler yalnızca yardımcı doku olduğu için alındığında ömür uzunluğu bedende rastgele bir eksikliği hissedilmez.

Başa dön tuşu