Koku Hissi ve Burun Estetiği İlişkisi

Koku hissine hassas olmak bireyleri olumlu istikamette etkileyen en değerli faktörlerdir. Bununla birlikte koku alma sırasında moleküller her iki burun boşluğunun üst kısmındaki alt doku hudutlarını uyarmaktadır. Birtakım durumlarda ise koku kaybı oluşabilir. Koku kaybının ayrıyeten kimi nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler;

  • Sigara kullanımı

  • Burun eğrilikleri

  • Büyüyen geniz etleri

  • Burun etleri

  • Konka şişmeleri biçiminde sıralanır.

Koku hissi ve burun estetiği münasebeti de yakından incelenen bahisler ortasındadır. Burun ve yüz yapısında yaşanan travmalar, Parkinson ve Alzheimer üzere hastalıklar ya da psikiyatrik hastalıklar da koku kayıplarının sebeplerini oluşturur. Son olarak kimyasal unsurlar, burun bölgesinde geçirilen ameliyatlar ile kimi ilaçların yan tesirleri de koku hissini olumsuz istikamette tesirler.

Burunda Koku Hissi ve Burun Estetiği

Burun estetiği ameliyatı olan bireylerde koku hissi çok daha fazla gelişmektedir. Yani kıkırdakların düzeltilmesi ya da burun etlerinin alınması, koku hissiyatını olumlu tarafta tesirler. Birtakım estetik operasyonlardan sonra ise makus koku oluşumu gözlemlenebilir. Dikiş gereçlerinden kaynaklanan bu durum en fazla rinoplasti ameliyatında görülmektedir.

Kötü Koku Hissi ve Burun Estetiği Operasyonları

Koku duyusu bayanlarda çok daha fazla gelişmiştir. Bu yüzden rinoplasti operasyonu sonrasında berbat koku alınabilir. Lakin dışarıdan farklı bir kişinin bu kokuyu almasına imkan yoktur. Teknolojik gelişimler sayesinde burun estetiği yapılırken uzmanlar artık eriyen iplerden yararlanmaktadır. Süreçten yaklaşık 180 gün sonra eriyen ve kaybolan bu ipler de kokuya neden olabilir. Ama genel koku hassaslığı, burun estetiği operasyonlarından sonra artmaktadır.

Koku hissi ve burun estetiği ilişkisi bu halde incelenirken, kalıcı koku kayıplarına da dikkat edilmelidir. Öncelikle endoskopik muayeneler ile koku alma bölgesine havanın ulaşmasını engelleyen tüm sıkıntıların tespiti yapılabilir. Ek olarak görüntüleme formülleri de kullanılabilir. Günümüzde koku testleri sayesinde koku kaybının seviyesi belirlenirken burun estetiği ile bu çeşit sıkıntılar ortadan kaldırılmaktadır. Burun estetiği sayesinde burun eğrilikleri, polipler ve burun etleri tedavi edilebildiği için erkek ve bayanların bu sürece sık sık başvurduğu bilinir.

Son olarak ilerleyen yaş faktörü de burundaki doku kayıplarına neden olmaktadır. Koku almayı sağlayan hudutların bozulması, tat duyusunda da değişikliklere sebep olabilir. Bu durum iştahsızlığı da beraberinde getirir. Fakat burun estetiği muhakkak bir yaşın üzerinde olan hastalara uygulanmadığı için gerekli aksiyonların vaktinde alınması her vakit değerlidir. Kimi hastalar Fantosmi de yaşayabilir. Yani sinüzit hastaları, berbat koku alma şikayetiyle hekimlere başvurur. Yapılan değerlendirmeler sonucunda yeniden burun estetiği ile tahlile ulaşılabilir.

Başa dön tuşu