Koklear İmplant

Koklear İmplant Nedir?

Koklear implant, hasarlı iç kulağın işlevini yerine getiren bir elektronik tıbbi aygıttır. Seslerin şiddetini yükselten işitme aygıtlarının tersine, koklear implantlar beyne ses sinyalleri sağlamak için iç kulağın hasarlı kesimlerinin (koklea) işini yapar.

Kimlere faydalı olur?

Koklear implant şu durumlardaki bireylere faydalı olabilir:

Her iki kulakta orta dereceli ile ağır ortasında işitme bozukluğu olanlar işitme aygıtlarından çok az yarar görenler yahut hiç yarar görmeyenler,işitme aygıtı kullanarak konuşmada ilerleme sağlanamayanlar, implant takılacak kulakta işitme uzmanlarınca yapılan cümle algılama testlerinde %50 yahut daha düşük puan alanlar implant takılmayan kulakta yahut işitme aygıtı kullanılan her iki kulakta işitme uzmanlarınca yapılan cümle algılama testlerinde %60 yahut daha düşük puan alanlar Pek çok kişi her iki kulakta da koklear implant kullanır (iki taraflı). İki kulakla dinlemek sesin tarafını tespit etme ve işitmek istediğiniz sesleri istemediklerinizden ayırabilme yeteneğinizi geliştirebilir.

Nasıl çalışırlar?

Koklear İmplant, işitme aygıtlarından az yahut hiç fayda sağlayamayan ileri ve çok ileri derecede işitme kaybı olanlara yardımcı olmak için tasarlanmış elektronik bir aygıttır. Koklear İmplant sistemi günlük sesleri şifrelenmiş elektriksel uyarımlara dönüştürür. Uyarımlar işitme hududunu uyarırlar ve beyin onları ses olarak algılar.

Bir Koklear İmplant sistemi iki kısımdan meydana gelir:

Operasyon ile yerleştirilen iç kısım-İmplant, Konuşma işlemcisi olarak isimlendirilen dış kısım Koklear İmplant’tan Kimler Yararlanabilir ?

Doğuştan yahut sonradan işitme kaybına uğrayan çocuklar ve yetişkinler, Koklear İmplant’tan aktif biçimde fayda sağlayabilirler. Koklear İmplat’tan ne kadar fayda sağlanacağını iddia etmek mümkün olmamakla birlikte, aşağıdaki değerlendirmeler geniş çapta geçerlidir.

Doğuştan işitme kaybı olan çocuklar 5 yaşından evvel bilhassa 2 yaştan evvel Koklear İmplant ameliyatı olurlarsa en büyük faydası elde ederler. İşitmesini sonradan kaybedenlerde konuşma ve lisan hafızasını hala koruma edenler Koklear İmplant’tan daha çok fayda elde edebilirler. Ne kadar uzun mühlet ileri derecede işitme kaybı ile yaşanmışsa, implant’tan fayda elde etme de o kadar azalacaktır.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu