KIŞIN KARDA VE BUZDA KAYIP DÜŞMELERE DİKKAT

KIŞ MEVSİMİNİN GELMESİYLE BUZDA KAYIP DÜŞEREK SAKATLANMALARIN SAYISI ARTARKEN, UZMANLAR KAYARAK DÜŞMENİN ÖNEMLİ SAKATLIKLARA VE ÖLÜMLERE NEDEN OLABİLECEĞİ İHTARINDA BULUNUYOR

Kış mevsiminin gelmesiyle buzda kayıp düşerek sakatlanmaların sayısı artarken, uzmanlar kayarak düşmenin önemli sakatlıklara ve ölümlere neden olabileceği ihtarında bulunuyor.
Kış aylarında soğuk ve yağışlı havalarla birlikte buzlu yahut karlı tabanda kayıp düşmeler artıyor. Bunun sonucunda kol ve bacaklarda kırıklar, hatta baş yaralanmaları meydana geliyor. Lakin birtakım kolay tedbirlerle bu yaralanmalar azaltılabiliyor. Buzlu havada yürümenin inceliklerine dikkat çeken

Beyin ve Hudut Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Elif Akpınar, “Kış aylarında buzlanma ve yerde kaymalar arttığı için düşmeler ve kazalar da artmaktadır. Düşmeler sonucunda ufak doku hasarları olduğu üzere büyük kemik kırıkları baş travmaları da oluşabilir. Kaymayı önlememiz için kimi tedbirler almamız gerekiyor. Birinci olarak giydiğimiz ayakkabılar kıymetli. Ayakkabılarımızı buzda kaymayacak kauçuk tabanlı ayakkabılar seçmemiz lazım. Topuklu ve kösele ayakkabılar kaymaya neden olabilir. Bunun dışında yürüdüğümüz vakit adımlarımızı küçük küçük omuz hizamızdan fazla atmamamız gerekiyor. Bilhassa merdiven, kaldırım üzere yerlerde yürürken istikrarımızı sağlamak için kesinlikle tek elimizin boş olmasına dikkat etmeliyiz. Ayağımız kaydığı vakit elimizle kendimizi, başımızı ve belimizi koruyabiliriz” dedi.

  • YERE DÜŞTÜĞÜMÜZ VAKİT ÇABUCAK YERDEN KALKMAYA ÇALIŞMAYALIM

Düştüğümüz vakit öncelikle başımızı müdafaamız gerekiyordiyen Akpınar,Kafamızın direk yere çarpmasını önlemek için kolumuzla tedbir almalıyız. Baş travmaları, kafatası kırıklarına ve beyin kanamalarına neden olabilir. Ayrıyeten düşmeler sonucu omurga hasarları da oluşabilir. Omurga hasarları bel kırıklarına da neden olabilir. Düştüğümüz vakit çabucak yerden kalkmaya çalışmayalım. Evvel bir mühlet bekleyip rastgele bir yerimizde ağrı, hasar olup olmadığına kendimizi dinleyerek bulalım. Şayet çok şiddetli bir bel ağrımız varsa ya da çok önemli bir baş travmamız varsa yerimizden kıpırdamayıp yardım çağıralım. Şayet düşme sonucunda günlerce geçmeyen baş ağrıları oluyorsa kesinlikle erken periyotta doktora başvurmamız gerekiyor. Kafatası kırıkları oluşmuş olabilir ve kafatası kırıkları önemli beyin kanamalarına neden olabilir diye konuştu.

  • YAŞLILARIN KARLI VE BUZLU HAVALARDA TEK BAŞLARINA DIŞARI ÇIKMAMALARINI ÖNERİYORUZ

Yaşlı kimselerin karlı ve buzlu havalarda dışarıda olmalarının risk olduğunu anlatan Elif Akpınar, İlerleyen yaşla birlikte tepki verme yeteneğimiz azalır. Bununla birlikte görme ve reflekslerimiz yavaşlar. Bu yüzden yaşlılar düşmeye karşı kendini koruyamazlar. Kemik erimesi hastalığı yaşla birlikte geliştiği için bilhassa yaşlıların karlı ve buzlu havalarda tek başlarına dışarı çıkmamalarını öneriyoruz. Kalça kırığı, bel kırığı, bacak vb. uzuvların kırıkları üzere önemli sorunlara neden olabilirifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu