BURUN TIKANIKLIĞI SİNÜZİT YAPAR MI ?

“Sinüzit yüz kemiklerinin ortasında bulunan havalı boşlukların yani sinüslerin iltihabıdır. Yüz de zonklayıcı bir ağrıya sebep olur,burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı da eşlik eder

Baş ağrısı çoklukla sinüzitten mi kaynaklanır ?

Hayır, bu tabir yanlış olur. Baş ağrılarının büyük kısmı yaklaşık yüzde 85’i tansiyon tipi baş ağrısıdır, yüzde 5’i ise sinüzit kökenlidir. Tabi öbür nedenler de var.

Sinüzit kış devrinde daha sık görülüyor kış hastalığı diyebilirmiyiz ?

Sinüzit bilhassa tedavisi yapılmamış nezle, grip sonrasında gelişebilir. Kış aylarında daha sık soğuk algınlığına yakalandığımız için sinüzite bir istikametiyle kış hastalığı da diyebiliriz lakin yaz periyodunda de sinüzit olan ve bu durumdan muzdarip pek çok hasta var.

Sinüzit tekrarlayabilir mi ?

Uygun tedaviye karşın sık sık sinüzit oluyorsanız altta yatan kesinlikle bir sebep vardır. Ya burun tıkanıklığı yapan kemik eğriliği, burun eti büyümesi ya da kişinin alerjik yapısı sinüzite neden oluyordur. Nadiren öbür sebepler de olabilir tabi, araştırmak gerekir.

Sinüzite bağlı ortaya çıkan hastalıklar nelerdir ?

Sinüs enfeksiyonu etraf doku ve kemik yapılara yayıldığı takdirde yüz kemiklerinde iltihaba, körlüğe, menenjitte ve beyin absesine neden olabilir. Bunlar son derece tehlikeli ve acil tedavisi gereken durumlardır. Bilhassa çocuklarda sinüzit dikkatle izlenmesi gereken bir durum.

Tedavinin püf noktaları nelerdir ?

Uygun antibiyotik kullanımı gerekebilir. Bunun yanında dayanak tedavisi de verilebilir. Akut durumlarda tedavi müddeti çoklukla 10-14 gün ortasında değişir. Kronik hadiselerde ise bir ay ilaç tedavisi sürdürülmelidir. 7 günden fazla süren burun akıntınız ya da uzamış nezle, gribiniz varsa sinüzit olma ihtimaliniz epeyce yüksektir. Bu nedenle soğuk algınlığı deyip geçmeyin, tedbirinizi kesinlikle alın.

Peki ne vakit ameliyat gerekiyor ?

Hastalığın kronikleştiği durumlarda, ilaç tedavisine cevap alınamadığında ameliyat gerekir. Sinüslerin havalanmasını yine sağlamak için sinüs kanalları endoskopik sinüzit ameliyatı ile temizlenir. Şayet enfeksiyon göz, beyin ve etraf kemik yapılara yayılırsa yani komplikasyon gelişirse cerrahi tedavi devreye girer. Kronik bakteriyel sinüzitlerde cerrahi tedavi hayli yüz güldürücüdür.

Sinüzitten korunmak için ne önerirsiniz ?

Bağışıklık sistemimizi münasebetiyle direncimizi düşüren yorgunluk, uykusuzluk ve makus beslenmeden uzak durmak gerekir. Burun tıkanıklığı kesinlikle tedavi edilmeli. Ayrıyeten ıslak saçlarla soğuk havaya çıkılmamalı. Mesken ve iş yerimizdeki havanın nemi çok düşük olmamalı.Uzamış grip ve nezleye bilhassa dikkat edelim

Burun tıkanıklığının sebepleri nelerdir ?

Burun iç kısmındaki kıkırdak ve kemikten oluşan orta bölmenin eğriliği yani deviasyon epey kıymetli bir sebeptir. Burun eti büyümeleri ve alerjik şahıslarda ortaya çıkan polipler de burun tıkanıklığı yapar. Sigara ve hava kirliliği de kıymetli nedenler ortasındadır.

Sigara nasıl burun tıkanıklığı yapar, açıklayabilirmisiniz ?

Sigara dumanı burun ve sinüslerdeki temizleme işlevini bozar. Böylelikle partiküller ve tozlar burnun içinde kalır bu durum burun iç yüzeyindeki dokunun ödemlenmesine neden olur, burun etleri şişerek büyür.

Burun tıkanıklığı ile sinüzit ortasında nasıl bir irtibat var ?

Herşeyden evvel sinüslerin işlevlerini sürdürebilmeleri için güzel havalanmaları gerekir, burun tıkanıklığında sinüs havalanması olumsuz etkilendiği için sinüzit gelişebilir. Ayrıyeten sinüslerin içindeki sıvının nizamlı olarak boşaldığı kanallarda da tıkanıklık oluşması sinüzite taban hazırlar. Bu nedenle sık tekrarlayan sinüzit ataklarını önlemek için altta yatan burun tıkanıklığının nedenini bulmak ve tedavi etmek kıymetlidir.

Burun kemiği eğriliği yani deviasyon ameliyatı hangi yaştan itibaren yapılabilir ?

Burun kemiği eğriliği ameliyatı yüz kemiklerinin gelişimi tamamlandıktan sonra yapılabilir. 17-18 yaştan itibaren ameliyat yapılabilir.

Ameliyat nasıl gerçekleştiriliyor ?

Benim tercihim genel anesteziden yana olsa da lokal anestezi ile de yapılabilir deviasyon ameliyatı. Burun kanallarını daraltan kıkırdak ve kemik kısım düzeltilmesi burun iç kısmından yapılan kesi ile gerçekleştirilir lakin birtakım durumlarda açık teknik yaklaşıma muhtaçlık duyuyoruz. Bilhassa nefes almayı önemli halde etkileyen burnun dış kısmındaki eğriliklerin, çökmelerin olduğu durumlarda işlevsel burun estetiği yapmak gerekir. Burun dinamik bir yapı münasebetiyle yalnızca deviasyonun ve ya burun etlerinin burun tıkanıklığa yol açtığını düşünmek yanlış olur. Burun kanatları, burun çatısı, burun kökü ve aks eğrilik problemleri burun tıkanıklığı yapabilir.

Peki burun eti büyümesinde ne yapıyorsunuz ?

Öncelikle konka şişmesi olarak da bilinen burun eti büyümesini düzgün tanımlamak gerekir. Alerjik hadiseler da kesinlikle alerji tedavisi yapılmalı. Tomografi ile teşhisini koyduğumuz burun eti büyümelerindeyse bazen ilaç tedavisi, bazen radyofrekans cerrahisi yapıyoruz, vakit zaman da küçültme cerrahisi ile bu sorunu çözüyoruz.

Burun ameliyatlarından sonra düzgünleşme süreci nasıl oluyor ?

Burun ameliyatları günümüzde eskiye nazaran daha konforlu, örneğin hastaların dehşetli düşü olan tampon kullanılmadan cerrahi yapılabiliyor. Bazen burna hiçbir şey yerleştirmiyoruz, oluklu silikon ismini verdiğimiz aparatları ise en fazla 24-48 saat burunda tutuyoruz lakin hasta burundan nefes alıp verebiliyor. Düzgünleşme süreci ise epeyce süratli. En ağır ameliyatlarda bile en geç yedinci gün toplumsal hayata dönülebilir. Ağrı ve morluk bireyden şahsa nazaran değişmekle birlikte rahatsız edici boyutta değildir.

Burun ameliyatı olan lakin burun tıkanıklığı devam eden pek çok hasta da var, bu durum açıkcasu ameliyat olmak isteyenleri de korkutuyor, görüşlerinizi öğrenebilirmiyim ?

Burun aslında hayli dinamik bir yapı. Burun teneffüsünü etkileyen pek çok faktör var. Burun kemiği eğriliği ve burun eti büyümesi dışında burun kanatlarındaki çökme, burun sırtındaki darlık, burnun kıkırdak yapısının zayıf lakin cildinin kalın ve sarkık olması üzere pek çok neden burun tıkanıklığına sebep olabilir. Bence burada en değerli nokta teşhisin gerçek konulması. Burun kemik eğriliği meselesinin halletseniz bile burun kanadında nefes alma sırasında oluşan içe çökmeyi tespit edemediğiniz ve düzeltmediğiniz sürece nefes alma sorunu geçmez. Deneyimli ellerde burun ameliyatı sopnrası revizyon ihtimali hayli azdır % 5 civarındadır, ki bunlar da 15-20 dakikalık küçük müdahalelerle halledilecek sorunlardır

Başa dön tuşu