Kök Hücre Tedavisi

Kök hücreler bedenimizde bütün doku ve organları oluşturan ana hücrelerdir. Şimdi farklılaşmamış olan bu hücreler sınırsız bölünebilme ve kendini yenileme, organ ve dokulara dönüşebilme yeteneğine sahiptir. Bedenimizdeki kemik, kas, kıkırdak, karaciğer, hudut ve cilt hücreleri üzere hücrelerin maksatları belirlidir ve bu hücreler bölündükleri vakit kendileri üzere hücreler oluştururlar. Halbuki kök hücrelerin bu hücrelerden farklı olarak belirlenmiş bir işlevleri yoktur. Bu yüzden aldıkları sinyale nazaran farklı hücre tiplerine dönüşebilirler.

Erişkin kök hücreler farklılaşmış dokularda bulunan fakat farklılaşmamış hücrelerdir ve her yaştaki beşerde bulunurlar. Muhtaçlık duyulduğunda bulundukları dokudaki değişik hücre tiplerine dönüşürler. Erişkin kök hücreler, organizma yaşadığı sürece kendi kopyalarını üreterek çoğalırlar. Bu hücreler bulundukları dokularda eskiyen, hastalanan yahut ölen hücrelerin yerine yenilerini üreten yedek kesim kaynakları olarak misyon yaparlar.

Erişkin kök hücreler erişkinde kemik iliği, periferik kan, kalp, böbrek, beyin, deri, göz, sindirim sistemi, karaciğer, pankreas, akciğer, göğüs, over, testis, prostat ve dişte tesbit edilmiştir. Erişkin kök hücrelerinin embiryolojik hücrelere nazaran daha kısıtlı farklılaşma potansiyeleri vardır ve daha hudutlu sayıda progenitör hücre oluşturabilirler. Birtakım fizyolojik ve patalojik durumlarda öbür uzak dokulara yayılabilirler. Hematolojik kök hücrelerinin en değerli belirteci CD 34 tıp. Hematopoetik organlardan elde edilen hücrelerin hematopeotetik hücrelerden farklı olarak kemik, kıkırdak, nöral hücreler, epitel hücreleri, hepatositler üzere hücreleri oluşturma potansiyeleri vardır.

Otolog kök hücre tedavilerinin en önemli kullanım alanları:
Eklem kıkırdak bozukluklarında
Artritler ve kireçlenemelerde
Omurga ve intervertebral disk rejenerasyonlarında
Tendon ve bağ problemlerinde
Kaynama gecekmesi olan kırıklarda
Romatizmal dejeneratif hastalıklarda
Diyabetik yaralar, Enfekte yaraların tedavisi
Akut yaralanmalar
Güç güzelleşen yaralar, Dekubit ülserleri
Çene eklemi destruksiyonu, TME disfonksiyonları
Varisler ve spider anjiomlar
Implant stabilizasyonunda
Kemik defektlerinde
Trigeminal nevralji, Herpes Zoster
Polinöropatiler,
Anti-aging uygulamalarında,
Proloterapi uygulamalarında,
Medikal estetik ve hoşluk hedefli kullanımlar
Kırışıkların düzeltilmesi, saç problemlerinde
Dudak şekillendirilmesi
Yara izlerinin giderilmesi
Keloid tedavisi, Akne tedavisi
Yüz germe, Yanık tedavisinde
Yeni oluşmuş yaraların bakımı

Başa dön tuşu