Kış Mevsiminde Orta Kulak İltihabına Dikkat!

Ani orta kulak iltihabı bilhassa kış mevsiminde çocuklarda çok sık görülen hastalıklardan. Çocuklarda Kulak ağrısı tıkanıklık ve işitme kaybı, üzere belirtilerle ortaya çıkan orta kulak iltihabı hakkında Medistate Hastanesi Kulak Burun Boğaz kliniği sorumlusu Prof. Dr. Rauf Tahamiler bilgi verdi.

5 YAŞINA KADAR BİRKAÇ SEFER BU HASTALIĞA YAKALANIYORLAR
Üst teneffüs yolu enfeksiyonları, geniz eti, büyük bademcikler, alerji, bağışıklık sisteminin zayıflaması, anatomik bozukluklar ve genetik yatkınlıkların orta kulak iltihabına sebep olan en sık nedenlerden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Rauf Tahamiler, “ Bu hastalığın çocuklarda çok sık görülmesi östaki borusunun yatay bir formda ve kısa olmasından kaynaklanır. Bu yüzden bakterilerin orta kulağa geçişi kolaylaşır. Çocukların büyük kısmı 5 yaşına kadar bu enfeksiyona birkaç kere yakalanır, 6 ayda 3 kezden fazla orta kulak iltihabı geçirilmesi ise hastalığın kronikleşme eğilimi içinde olduğunu gösterir” dedi.

BELİRTİLERİ NELERDİR?
Çocuklarda orta kulak iltihabının ortaya çıkması halinde en sık görülen belirtinin Kulak ağrısı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Rauf Tahamiler,” işitme kayıbı,kulakta dolgunluk tıkanıklık semptomlarıda belirtiler arasındadır” diyerek ekledi. Ayrıyeten, bebeklerde huzursuz olma, sık ağlama , beslenme zorluğu üzere belirtiler ortaya çıkabilir” diyerek bu durumda en kısa müddette bir tabibe başvurulması gerektiğini kelamlarına ekledi.Ateş yükselmesi, ense sertliği ve kusma şikayetleri ise önemli Orta kulak iltihabı yan tesirleri olabileceğini gösterir ve hemen KBB Doktouna başvurulmalıdır.

ORTA KULAKTA SIVI İÇİN NE VAKİT AMELİYAT OLMALI?
Orta Kulakta sıvı bir otak kulak iltihabı yan tesiridir. Çocuğa kesin teşhis konulduktan sonra öncelikle antibiyotik ve ek yardımcı tedaviler ve tedbirlerle Orta Kulakta sıvısı tedavisi ile kulaktaki iltihabın yok edilmesinin hedeflendiğini söyleyen Prof. Dr. Rauf Tahamiler, Çocukta işitme kaybı az ise ve kulakta çok fazla yahut sık sık sıvı birikimesi yoksa acil bir ameliyat gerekmez. Fakat, kulakta sıvı birikmesi atakları sıklaşırsa yahut daima hale gelirse İşitme kaybı gitgide artıyor ve tympanogram testinde bu bulgu varsa ameliyatın biran evvel yapılması gerekir” dedi. Orta kulak ameliyatının kulak zarının çizilmesi yahut kulağa tüp takılması yoluyla yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Rauf Tahamiler, öncelikle kulak zarına çizik atılarak içinde biriken sıvının boşaltılmasının hedeflendiğini, fakat sıvı büsbütün boşaltılamaz ise kulağa tüp takılarak çocuğun rahatlatıldığını belirtti.

ORTA KULAK İLTİHABINDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI?
-Bebekler anne sütü ile beslenmeli. Anne sütü bağışıklık sistemini daha güçlü tuttuğundan hastalığa yakalanma riskini de azaltıyor.
-Bebek ve çocukların hijyen şartlarına dikkat edilmeli
-Çocuklar sigara dumanına katiyen maruz kalmamalı
-Kalabalık ortamlarda üst teneffüs yolu enfeksiyonları daha süratli yayıldığından ve hasebiyle orta kulak iltihabı olma ihtimali arttığından, bebek ve çocuklar olabildiğince bu tıp yerlerden uzak tutulmalı

Başa dön tuşu