Kemik Greft ve Alternatifleri

Kemik Greft ve Alternatifleri 
Image

Kemik grefti, iskelet sisteminin bir yerinden alınarak hastalıklı bölgenin güzelleşmesi yahut güçlenmesi için kullanılan kemik modülüne verilen isimdir. Kemik greft olarak kullanılan gereçler kişinin kendi kemiklerinden alınabileceği üzere, kadavra kaynaklı yahut sentetik olarak üretilen malzemeler olabilir. Bu gereçlerin tümü, omurga patolojilerinde (enfeksiyon, travma, tümör, dejenerasyon, deformite gibi) oluşan boşlukları doldurmak ve füzyon sağlamak için kullanılır.
Omurgaya füzyon gayeli konulmak için, hastanın kendi kemik sisteminden alınan kemik modülüne otogreft denir. Greft kaynağı olarak en sık kullanılan bölge kalça kemiğidir. Alınması gereken greftin boyutuna yahut patolojiye bağlı olarak, kaburga yahut bacak kemikleri de kaynak olarak kullanılabilir. Doku ahengi sorunu ve beşerden beşere hastalık taşıma riski olmadığı için en emniyetli greft çeşidi otogreftir. Hastanın kendi kemik hücrelerini ve proteinlerini taşıdığı için doku reddi mümkünlüğü düşüktür. Ayrıyeten kendi hücrelerini içerdiği için füzyon için eksiksiz bir potansiyel taşır. Otogreftlerin en değerli dezavantajı, tıpkı hastada ikinci bir cerrahi açılıma gereksinim duyulmasıdır. Kemik alımı için ikinci kesi yapılması ameliyat müddetini uzattığı üzere ameliyata bağlı enfeksiyon, kan kaybı riski üzere, komplikasyonların artmasına yol açabilir. Kemik greftin alındığı bölgede cerrahi sonrası uzun devir oluşabilecek ağrı bir öteki dezavantajdır.
Öteki bir beşerden alınan grefte allogreft denir. Allogreftler çoklukla kadavradan elde edilir. Beşerden beşere hastalık geçişini engellemek için değişik teknikler ile yeterlice temizlenir ve mikroorganizmalardan arındırılır. Buna karşın çok düşük oranda olsa da, beşerden beşere bulaşabilecek hastalıkları taşıma mümkünlüğü vardır. Gelişen teknolojik imkanlarla, örneğin HIV enfeksiyonunu taşıma mümkünlüğü bir milyonda bir oranına inmiştir. Allogreftler, otogreftler üzere yeni kemik oluşumu için yeterli bir kemik çatı oluşturmasına karşın, hastanın kendi hücrelerini ve proteinlerini taşımaması, kaynama için bir dezavantajdır. Buna karşın allogreftlerde füzyon oluşma oranı, otogreftler kadar yüksektir. Allogreft kullanmanın en değerli avantajı, ikinci bir kesiye gereksinim duyulmaması ve buna bağlı gelişebilecek komplikasyonlardan korunma özelliğidir. Fakat allogreftlerin üretimi aşikâr bir maliyet gerektirdiği için ameliyat maliyetini arttırdığını unutmamak gerekir.
Kemik Gibisi Eserler Nelerdir?
Hem otogreftin hem de allogreftin avantajları ve dezavantajları olduğu için bu greftlerin yerini tutacak, onların olumlu özelliklerini taşıyacak yeni gereçlerin arayışına girilmiştir. Şimdi tam olarak istenilen özelliklere kavuşmasa da füzyon maksadıyla omurga cerrahisinde kullanılan kemik greft alternatifleri şunlardır;
Demineralize kemik matriks
Özünde allogreftten üretilen gereçtir. Bu matriks allogretfin ayrıştırılarak, kemiğin sert yapısını sağlayan kalsiyum üzere minerallerden arındırılması ile üretilir. Bu füzyon gereci yalnızca kemik içerisinde olan kollojen, proteinler ve büyüme faktörlerini içerir. Toz, granül, jel formunda olmak üzere çeşitli kullanım formlarında üretilir. Gerekli alanlarda bu eserlerden biri kullanılır. Demineralize kemik matriks üretimi sırasında birçok süreçten geçtiği için, allogreft kemiğe nazaran hastalık taşıma mümkünlüğü daha düşüktür. Kemik çatı olarak kullanılamaması, en kıymetli dezavantajıdır. Füzyonun yanı sıra yük taşıma özelliği gerekiyorsa kesinlikle çatı misyonunu yapacak malzemeler ile kullanılması gereklidir.
Seramik ve gibisi eserler Kemik greft yerine kullanılan, çok çeşitli biçimlerde üretilen sentetik eserlerdir. Hastalık taşıma mümkünlüğü yoktur. Kemik oluşumu için bir çatı misyonu görmesine karşın, kemikleşmeyi sağlayacak proteinleri yahut hücreleri içermez. Bu yüzden bu özellikleri içeren kemik greftler ile kullanılması gerekir.

Füzyon Nedir?

Ayakta dik durma ve hareket yeteneğimizi sağlayan omurgamız, çeşitli hareket segmentlerinden oluşmuştur. Füzyon, hareket segmentinde rastgele bir nedenle meydana gelen hastalığı ve hastalığın yol açtığı sonuçları ortadan kaldırmak için, omurgada iki yahut daha fazla hareket segmentinde hareketi ortadan kaldırmak için yapılan, kemikleri birbirine kaynatma sürecidir.

Füzyon Oluşumunu Engelleyen Yahut Geciktiren Faktörler
Kemik uygunlaşmasını engelleyen çeşitli faktörler vardır. Bunların başında sigara kullanımı, şeker hastalığı yahut kimi otoimmun hastalıklar gelir. Bu risk faktörlerinden birini yahut birkaçını taşıyorsanız hekiminiz sizi uyaracak ve ameliyat sonrası füzyon oluşumunu sağlamak için size tekliflerde bulunacaktır.

Başa dön tuşu