Kayıp Bir ‘Burun’

Burun Estetiği, bilim ve sanatı barındıran bir cerrahi teşebbüs.. Tecrübeli ellerde, çok yüksek hasta memnuniyet oranlarının ortaya çıktığını söylemek mümkün. Burun, dış yapısı prestiji ile, çok dikkat çeken bir organ. Cilt yapısı ve öteki faktörler, bu belirginliği daha da arttırabilir.

Her burun kendine hastır. Estetik-görsel açıdan, burun sırtı yüksekliği (kemer burun) en çok karşılaşılan sıkıntıdır. Burun tiplerini 3’e ayırarak bahsetmeyi uygun buluyorum;
Burun sırtı problemleri: Yükseklik-çöküntü-genişlik-eğrilik-aşırı darlık vb.
Burun ucu sıkıntıları: Asimetri- yükseklik-düşüklük-kalınlık-eğrilik-sivrilik vb.
Burun kanat ve yahut delik sıkıntıları: Asimetri, kalınlık, genişlik vb.

Birçok hastada, birden çok bölgede estetik problemler bulunur ve tıpkı anda, bu problemlerin cerrahi olarak düzeltilmesi mantıklıdır (Burun kökünde yükseklik-çöküntü, çok büyük yahut küçük burun, kısa-basık–uzun burun, çok kalkık burun yapısı vb. birçok farklı burun yapısı olabilir).
Görüşme için başvuran hastalarımın birçoğu, burun yapısından ötürü özgüvenlerinin etkilendiğini, fotoğraf çektirirken, devamı..

Hem estetik olarak hoş sanatlarda, hem de edebiyat içinde örnekleri olan burun bahisli eserler vardır ve bunlardan birini paylaşmak istiyorum,

Edebiyat- Bir Klasik: ‘Burun’
N. V. Gogol, 19. Yüzyıl Rus muharrirlerinden..
Gogol, 1833’te yazmaya başlamış, ‘Burun’u.. 1835’te bitirdikten sonra “Moskovski Nablüdatel” mecmuasına gönderiyor lakin red karşılığını almış. Sonra, ‘’Savremennik” mecmuasında yayımlanmış (1836).
43 yaşında ölen yazar’ın yapıtları: Dikanka toplantıları, Dava, Taras Bulba, Meyyit Canlar, Müfettiş, Bir Mecnunun Hatıra Defteri, Burun, Portre, Palto üzere klasik olmuş öyküler, roman vb. bulunmakta..

Burun’dan..
Kitabın birinci cümleleri..; ‘P. Ossipovna, bugün kahve istemiyorum.’ dedi. ‘Onun yerine sıcak ekmek ve soğan yiyeceğim.’ Sofraya oturdu, iki soğanı kesip dilimlere ayırdı, somunu ikiye bölüp üstüne tuz ekti. Aniden gördüğü beyaz şey onu şaşkına çevirdi: Bir burun! Gözlerine inanamıyordu -bir burun, evet yanlış değil bir burun! Üstelik de tanıdık bir burun!
Dehşet içinde kalmıştı.. Fakat bu dehşet, karısının duyduğu tiksintiyle kıyaslanabilecek üzere değildi: “Seni canavar! Kimin burnunu kestin?!” diye haykırdı karısı öfkeyle. “Seni derbeder sarhoş! İnsanları tıraş ederken burunlarını o kadar sert çekiyormuşsun ki koparıyormuşsun!”
Gerçeküstü bir öykü olarak sevilmiş bu eğlenceli kısa yapıtın son cümlelerinden; “Unutmamalıyız ki dünyamız sıra dışı olayların yaşandığı bir yerdir. Bunlar o denli olaylardır ki, bazen büsbütün ihtimal dışında oldukları düşünülür.” diyor Gogol.

Başa dön tuşu