Kalp Üfürümü

KALP ÜFÜRÜMÜ NEDIR?

Kanın kalpten yahut kalp kapaklarından geçerken oluşturduğu ve tabibin kalbi dinlerken duyduğu seslere üfürüm denir . Üfürümlerin birçok nedeni bulunmaktadır. Doğuştan ve sonradan oluşan kalp hastalıkları, kalp delikleri ve kalp kapaklarındaki bozukluklar kan akımında değişikliğe yol açarak üfürüme neden olurlar. Ayrıyeten kalpte rastgele bir bozukluk olmadan da duyulan üfürümler olabilir. Bu tip üfürümlere temiz üfürüm denir . Üfürümü duyan hekim üfürümün günahsız üfürüm olduğundan emin değilse yahut kalp hastalığına bağlı bir üfürüm düşünüyorsa hastayı kıymetlendirmek üzere bir çocuk kalp tabibine yollamalıdır.

Masum üfürüm nedir?

Masum üfürüm kalpte rastgele bir bozukluk olmadan duyulan üfürümdür ve bazen “fonksiyonel üfürüm” yahut “fizyolojik üfürüm” olarak da isimlendirilir. İsminden da anlaşılacağı üzere bu üfürümün duyulması büsbütün olağandır ve bir kalp hastalığına bağlı değildir. Çocukların birçoklarında muhakkak devirlerde temiz üfürüm duyulabilir.

Masum üfürüm neden oluşur?

Kanın, kalpte yahut büyük damarlarda dolaşırken yaptığı türbulans (titreşim) sonucu oluşur.

Masum üfürüm çocukları nasıl tesirler?

Masum üfürümün çocuklara hiçbir ziyanlı tesiri yoktur ve bu çocuklara kendilerinde kalp hastalığı olmadığı anlatılmalıdır. Çocuklar olağan günlük aktivitelerini yapmalıdır.

Masum üfürüm düzeltilebilir mi?

Kalpte bozukluk olmadığından düzeltilecek bir şey de yoktur. Bazen üfürüm çocuk büyüdüğü vakit kaybolabiir, bazen de erişkin yaşa kadar devam edebilir. Üfürümün kaybolup kaybolmamasının bir değeri yoktur.

Başa dön tuşu