Kafatasında Şekil Bozukluğu ve Trigonosefali Nedir, Kafamın bir Kısmında Kemik Yoksa ne Yapayım?

Kafatasındaki hal bozuklukları kimi vakit o derece rahatsız edici bir manzara oluştururlar ki, bebek daha çok küçükken bile çabucak dikkat çekerler. Bu üzere form bozuklukları ve de bunlara eşlik eden bıngıldak değişiklikleri, çekilen röntgenler ve bilgisayarlı tomografi ile de ayrıntılı olarak incelenir olağan ki… Tüm kafatası biçim bozuklukları, tecrübeli çocuk beyin cerrahi hocaları tarafından ameliyatla düzeltilebilmektedir. Burada verilmesi gereken en kıymetli ileti ise şudur: Bu ameliyatların asla 1 yaşından sonraya bırakılmaması gerekir. Yoksa hem çok riskli olacaklar ve hem de sonuçlar istenilen üzere olmayacak.

Kafatası biçim bozukluklarından biri olan trigonosefalide, alnın orta kısmında üstten bakıldığında üçgen halli bir çıkıntı vardır. Şimdi anne karnında iken ortaya çıkan bu anormallik o derece rahatsız edici bir manzara oluşturur ki, bebek şimdi doğduğunda bile çabucak dikkat çeker. Bu form bozukluğunun ve buna eşlik eden bıngıldak değişikliklerinin çekilen röntgenler ve bilgisayarlı tomografi ile ayrıntılı olarak incelenmesi gerekir. Kafatasındaki öbür tüm biçim bozuklukları üzere trigonosefali de tecrübeli çocuk beyin cerrahi hocaları tarafından ameliyatla düzeltilebilmektedir.

    Kimi vakit kafatası kemiğinin kırılıp parçalandığı travmalardan sonra yapılan ameliyatlarda, kimi vakit da beyin ödemi nedeni ile beyni rahatlatmak için yapılan dekompresyon ameliyatlarında; kafatası kemiğinin bir kısmı yerinden çıkarılabilir. Bu türlü hastalar güzelleştikten sonra, yapılacak ikinci bir ameliyatla; kafatası kemiğindeki eksik kısım kimi vakit hastanın kendi kemikleri ile, kimi vakit da kemik çimentosu ve gibisi gereçlerden üretilen yapay bir kemikle kapatılabilmektedir.

Başa dön tuşu