Kafa Travması

  • Kafa Travması/strong>

Kafa travması nasıl olur, yani insanın başına darbe nasıl gelir?

Ya bir hengamede, ya bir trafik kazasında, spor kazasında ya da düşme sonucunda. Lakin nasıl olursa olsun bu çarpmanın kafatasına ziyan verebilmesi için çok şiddetli olması gerekir. Zira insanın beyni bir santimetreden daha kalın bir kemik kutu, yani kafatası içinde korunmaktadır.

Ancak kelam konusu organ çok hassas olduğu için, kimi vakit çok şiddetli olmayan baş travmaları bile ölümcül olabilmektedir.

Acil servislere canlı olarak ulaşabilen hastalar ağır bakımlara alınmakta; kimi vakit acil olarak, kimi vakit ise daha sonra ameliyat edilebilmekte; aylarca sürebilecek biçimde komada kalabilmekte ve daha sonra çok uzun müddetlerle rehabilitasyon görmesi gerekebilmektedir.

Tüm bu eforlara rağmen kelam konusu hastalar hiçbir vakit eskisi üzere olamamakta, bazen bir kadro sekellerle yaşamak zorunda kalabilmekte; sara hastası olup ömür uzunluğu ilaç içmek zorunda kalabilmekte, kimi vakit bir ekip kişilik değişiklikleri gösterebilmektedirler. İşte bu nedenlerle çağdaş korunma metotları olan emniyet kemeri, hava yastığı, kask kullanımı asla ihmal edilmemelidir.

Başa dön tuşu