Geniz Eti

  • Geniz Eti

Burun ile boğaz ortasına yerleşmiş bulunan bir dokudur. Teneffüsle burundan giren virüsleri ve bakterileri yakalar ve antikor üretimi yapar.

  • Geniz Etinin Büyük ve Tıkayıcı Olması Değerli midir ?

Geniz eti büyüyünce burundan gelen hava yolu tıkanacağı için gece uyurken ağzın açık kalması,nefes alamama, nefes kesilmesi, horlama, gece terlemesi, burundan akıntı olması, sık sinüzit ve kulak enfeksiyonu geçirme, bazen de ağızdan salya akması görülebilir. Gece uyurken âlâ dinlenememek ve konforsuz uyku gün içerisinde çocukta dikkat eksikliği, uykuya meyil, bazen hiperaktivite ile okulda ders muvaffakiyetinde düşmeye neden olabilir.

  • Geniz Eti Ameliyatları Sonrası Sorun Yaşanır mı ?

Geniz eti öncelikle medikal tedaviler ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Tedavinin başarısız kaldığı durumlarda kesin ve tesirli tahlil geniz etinin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Geniz eti bulunduğu lokalizasyon da burundan giren mikropları yakalar ve onlarla uğraş eder. Bununla birlikte bağışıklık sistemindeki misyonları değerli oranda olmadığından geniz etinin ameliyatla alınması sonrası bağışıklık sistemi ile ilgili rastgele bir olumsuzluk yaşanmaz. Ameliyatın sonraki günüde okullarına devam edebilirler.

  • Geniz Eti Hastalıkları ve Tedavisi

Aşırı derecede büyümüş geniz eti çocuklarda gece terlemesine, ağız açık uyumaya, horlamaya, çok hareketliliğe, okul başarılarında düşüklüğe, yemek yemeye karşı isteksizliğe, uzunluk ve kilo gelişimlerinde geri kalmaya, erken diş çürümesine, konuşma bozukluğuna, göz altında morarmaya, orta kulakta sıvı birikimine, işitme kaybına, sık tekrarlayan orta kulak enfeksiyonu ve sinüzite neden olabilir. Tahlil uygun endikasyonlar da geniz etinin alınması dır. Ameliyat sonrası birinci bir kaç gün sıcak ve sert besinlerin alınmaması kafidir, güzelleşme ise süratlidir.

Başa dön tuşu