İyi Huylu Beyin Tümörleri

  • İyi Huylu Beyin Tümörleri

İyi huylu beyin tümörü derken, şayet tecrübeli ve mahir bir beyin cerrahı tarafından yapılan ameliyatla tümüyle çıkarıldığı vakit; artık bir daha tekrarlamayan, yani hastanın büsbütün tedavi edilebildiği tümör cinslerini kastediyoruz. Bunlar çoklukla beyni saran zarlardan kaynaklanan, hekimlerin “menenjiom” dediği tümörler.

Tabii ki güzel huylu diye isimlendirilseler de, bu beyin zarı tümörleri de beyne bastırmakta olduklarından hayati tehlike yaratıyorlar; yani çabucak ameliyatla çıkarılmaları gerekiyor. Hatta kimi vakit düzgün huylu beyin tümörlerinin, vakit içinde huy değiştirerek; daha makus huylu tümörler haline gelebildiği de biliniyor.

Unutmamak gerekir ki, beynimizin düşünmeyen yahut hiç fonksiyonu olmayan bir kısmı yok. Yani bir tümör beynin neresine basarsa bassın, kimi vakit hastanın bile farkına varamayacağı ziyanlar veriyor.

Bazen de şayet bu ziyan uzun mühlet devam ederse, yapılacak bir ameliyatla baskı kaldırılsa bile zararın geri çevrilmesi mümkün olmuyor. Yani şayet beyin cerrahınız size ameliyat önerdi ise, hiç beklemeyin…

Başa dön tuşu