İşitme Cihazına Alışma

İşitme aygıtı bana nasıl yardımcı olur?

İşitme testlerine dayanarak, KBB uzmanı aygıtın gerekli olup olmadığını ve kayba bağlı olarak tip ve modelini söyleyebilir.

İşitme aygıtları, sinirsel tip kayıplarda, hastanın duyma ve manaya seviyesinin gelişmesinde kısmen yararlı olur.

İşitme aygıtı önerilirken duyma kabiliyeti, iş ve mesken faaliyetleri, fizikî durum, kullanılan ilaçlar üzere durumlar dikkate alınmalıdır.

Ekonomik bir yük getirmesine rağmen iki taraflı kayıp olan hastalarda toplumsal ve mesleksel durumlarda göz önüne alınarak her iki kulağa aygıt takmak seslerin dengelenmesinde, gürültülü ortamlarda sözleri manaya seviyesinin gelişmesinde ve seslerin kaynağının belirlenmesinde yararlıdır.

İşitme aygıtına alışma Süreci:

Eğer birinci kere bir işitme aygıtı kullanıyorsanız alışmanız biraz vakit alacaktır. Bu vakit yaşınıza, işitme kaybınızın derecesine ve aygıtınızı kullanma isteğinize nazaran değişiklik gösterir. Yapılan araştırmalarda bu mühletin 5-25 gün ortasında değiştiği belirlenmiştir.
Aygıtınızı birinci kullanmaya başladığınızda kimi sesler size rahatsızlık verebilir. Bilhassa uzun bir mühletten beri işitme kaybı olan şahıslar, olağan duyan insanların etrafında duymaya alıştığı sesleri (özellikle rüzgar ve trafik seslerini) vakitle unutmuşlardır. Bir aygıt kullanılmaya başlandığında bu sesler de daha öncekinden yüksek gelecek ve sizi rahatsız edecektir.

İlk günler:

Ilk birkaç gün isitme aygıtınızı alışık oldugunuz ortamlarda yani konutunuzda ve isyerinizde, birkaç saat kullanin.

Kendinizi yorgun ve gerilmis hissettiğiniz takdirde aygıtınızı çikartin. Kendinizi düzgün hissettikten sonra tekrar birkaç saat daha takin. Bu alistirmayi her gün artan müddetlerle tekrar edin. 7 ile 10 gün içinde aygıtınızı sabah takip, aksam çikartabilecek duruma gelmelisiniz. Yüksek sesle kitap yahut gazete okuyarak kendi sesinizi dinleyin. Birinci günlerde kendi sesiniz farkli yahut yüksek gelebilir. Alışma süreci içinde kendi sesinizdeki farklılık düzelmediyse ve bu size rahatsızlık veriyorsa satın aldığınız işitme aygıtı firmasıyla irtibata geçebilirsiniz. Aygıtın kalıbında yahut aygıtın program ayarlarinda yapilacak kolay degisikliklerle aygıtınızı epey güzel seviyede kullanabilirsisniz.

Gürültüsüz bir ortamda bir kişi ile konusun. Konustugunuz kisinin yüzüne bakin ve anlamadiginiz sözleri tekrarlatin. Anlamanizi güçlestirecek aygıtları (radyo ve televizyon) kapatin. Bu aygıtın yükseltip size ilettigi seslere alismanizi saglayacaktir.

İlerleyen günler:

Birkaç kişilik kümelerde konusmalara katilin birinci vakitlerde bu kümelerin seslerini tanidiginiz şahıslardan olusmasina dikkat edin. Konusmalar sirasinda konuşmasini anlayamadiginiz kişinin konuşmasinin tekrarlamasini isteyin.

Birkaç kisi konuşurken, sizde diğer biriyle konusmaya çalişın. Dinlerken konuşan kişinin mimiklerini ve dudaklarini izleyin. Daha büyük kümelerde, kalabalik içerisinde konuşulanlar ve etraftaki sesler daha çok karişabilir. Bunlari ayirt edebilmek aygıt kullanmayan beşerler için bile sıkıntı olabilir. Sabirli olun, vakitle bu ayrımı daha düzgün seviyede yapabilirsiniz.
 

Bir işitme aygıtından Ne Bekleyebilirim?

Bir işitme aygıtını muvaffakiyetle kullanabilmek vakit ve sabir ister. işitme aygıtı olağan duymayi geri getirmeyecegi üzere mevcut durumunuzda da gerileme yaratmaz. işitme aygıtına ahenk saglamak vakit alan bir süreçtir, bu süreç etraftaki sesleri duymayi ögrenmek ve degisik sesleri duymaya alışma evrelerini içerir.

İşitme aygıtına alişabilmek için gerilimsiz bir ortamda birkaç saat kullanarak baslamak gerekir. Kullanicilarin yeni duyma teknikleri edinmesi ve işitme kaybini denetim altına alabilmesini sağlayacak yetenekleri gelistirmesini saglayacak toplumsal programlar mevcuttur. 

Başa dön tuşu