İltihaplı Kulak Hastalığı (Akut ve Kronik Otitler)

Bakteri ve virüs üzere mikroorganizmalar tarafından orta kulak boşluğunda meydana getirilen enfeksiyonlardır.

Daha çok çocuk yaş kümesinde gördüğümüz hastalıklardır. Çocuklar üst teneffüs yolu hastalıklarına sık yakalanırlar. Üst teneffüs yolu hastalıkları sonrası da burun ve boğaz yoluyla mikroplar çarçabuk orta kulağa geçerler. Her soğuk algınlığı ve bademcik iltihabı sonrasında çocuklarda orta kulak iltihabı gelişebilir.

Sık tekrarlayan orta kulak iltihapları işitme kaybına yol açar. Bu işitme kaybı Orta kulakta sıvı birikmesine bağlıdır. Orta kulakta sıvı birikmesi başka bir hastalıktır.

Orta kulak iltihaplarını önlemek için, öncelikle üst teneffüs yolu iltihaplanmalarının oluşmasını önlemek lazım. Burun tıkanıklıklarının önüne geçilmelidir. Zira burnu tıkalı olan çocukların genzi de tıkanır ve orta kulak burun yoluyla havalanamaz, orta kulak içinde mikropların üremesi için çok hoş bir taban olur.

Tüm bu iltihapları önlemek için bilhassa çocuklarda lakin yetişkinlerde de tıpkı durum geçerlidir, sağlıklı beslenmek gerekir. Karbonhidrat ve şekerden az beslenmek, hamur işi ekmekten uzak durmak ve bisküvü, çikolata, hamburger üzere hazır ambalajlı market eserlerinden uzak durmak gerekir. Proteinden varlıklı, taze tereyağlı ve zeytinyağlı mesken eseri besinlerden yemek gerekir. Beslenme piramidimizde karbonhidrat oranı % 10-15 olmalı. Bunu daima söyleyeceğim zira çok şekerli tatlı beslenme, beden savunma sistemini çökertmektedir. Şekerli eserler barsak faydalı bakterilerinin azalmasına ziyanlı bakterilerin artmasına sebep olurlar.

Ayrıca immün sistemimizin güçlenmesi yani beden direncinin artması için; bıl ölçüde konut yoğurdu, konut üretimi elma sirkeli taze zerzevat salataları, tarhana çorbası, pırasa yemeği ve konut üretimi turşular yemeli ve bunları bilhassa de çocuklarımıza yedirmeliyiz. Bu saydıklarım prebiyotik ve probiyotik kaynağı olan besinlerdir.

Vücuttaki orta kulak iltihabı, bademcik, geniz eti ve üst teneffüs yolu iltihaplanmalarını önlemenin en değerli yolu budur. Yoksa bademcikleri geniz etlerini almak mikropları durdurmaz, onları daha çok kuvvetlendirir.

Başa dön tuşu