Horlama

Normal erişkin insanların en az %45’i vakit zaman horlamaktadır. %25’i daima olarak horlamaktadır. Horlama sorunu en sık şişman erkeklerde görülür ve yaşla birlikte her geçen gün artar.

A.B.D. de 300 den fazla firma horlamaya karşı aygıt geliştirmiştir. Birtakım modeller pijama gerisine tenis topu yapıştırmak üzere eski bir modelin modifikasyonlarıdır (Sırt üstü yatarken horlama daha çok artar.). Çene ve boyun askıları, boyunluklar ve ağız içine yerleştirilen aygıtlar hiçbir fayda sağlamamıştır. Horlama sesi ile çalışıp hastayı uyandıran elektronik aygıtlar bulunmuştur. Bütün bunlar hastanın horlamadan ahenge alıştırmaları olarak düşünülmüştür. Fakat maalesef horlama kişinin denetiminde olmayan bir sorun olup tüm bu aygıtlar hastayı yalnızca uyutmamaya yöneliktir.

Horlamanın Nedeni Nedir?

Ağız ve burun ardındaki hava yolunda darlık olduğunda ortaya çıkan gürültü biçiminde ki sese horlama denir. Lisanın gerisi ve yumuşak damak ve küçük lisanın olduğu kısmın genizle birleştiği bölge bizatihi daralabilen bir bölgedir. Bunlar birbirleri üstüne geldiğinde teneffüsle birlikte titreşmekte ve horlama ortaya çıkmaktadır. Horlayan biri aşağıdaki sorunlardan en az birine sahiptir.

Dil ve boğaz kasları gerginliği azalmıştır. Gevşek kaslar sırt üstü yatınca lisanın boğaz gerisine yanlışsız kaymasına mahzur olamaz. Bu olay alkol yada ilaç alarak gevşemiş birinin uykusunda kas denetiminin kaybolması ile ortaya çıkar. Kimi insanlarda uykunun derin fazında gevşemeye bağlı olarak tekrar horlama görülebilmektedir.

Boğazdaki dokuların çok büyük olması. Büyük bademcik ve geniz eti çocuklarda en sık rastlanan horlama nedenidir. Şişman insanlarda kalın boyun dokusu sebep olarak gösterilir. Kist ve tümörlerde ender olarak bu yolla horlama yapabilmektedir.

Yumuşak damak ve küçük lisanın çok sarkık ve uzun olması boğaza yanlışsız hava yolunu daraltır. Hava yoluna sarktığı için bir valv üzere horlamaya neden olur.

Burun tıkanıklığı olan kişi havayı almak için genizde çok vakum yaratır. Bu vakum boğazda kollabe olabilen dokuları hava yoluna gerçek çeker. Böylece burun açık iken horlamayan bireyde horlama görülmeye başlar. Bu durum neden birtakım insanların yalnızca allerjik devirlerde yahut grip, sinüzit olduğu vakitlerde horladığını izah etmektedir. Burun deformasyonları bu tip burun tıkanıklığı nedenleri olarak bilinir. Deviasyon burun orta bölmesinin yan taraflara taşması olarak tanımlanır. Burun içi deformasyonları içinde en sık rastlanılanıdır.

Horlama Önemli Bir Sorun Mudur?

Sosyal olarak evet! Bu aile hayatında önemli bir halde tehdit eder. Horlayan kişi alay konusu olur. Ailenin öteki bireyleri için uykusuz gecelerin sorumlusu tutulur. Horlayan kişi tatil ve iş seyahatlerinde istenilmeyen oda arkadaşı olur. Tıbbi olara evet! Kişinin kendine verdiği ziyan daha büyüktür. Dinlenilmeden geçirilen geceler vardır. Çok horlayan bireylerde yüksek tansiyon horlamayan bireylere nazaran daha sık görülür. Horlamanın en ağır formu “tıkayıcı tipte horlama hastalığıdır.” “Uyku apnesi” diye bilinen bu hastalıkta şiddetli horlama nefessiz kalınan bir periyotla kesilmektedir. Bu sırada teneffüs tam durmuştur. 10 saniyenin üzerindeki nefessiz kalma nöbetlerinin bir saat içinde 7 den fazla görülmesi ömrü önemli formda tehdit eder. Bu durumda hekiminizin size bir uyku merkezinde inceleme yapılmasını önerecektir. Apneli (nefesin kesilmesi) hastalarda saatte 30-300 kere tıkanmalara rastlanılmaktadır. Böylece uykuda kan oksijen seviyesi çok oranda düşer. Oksijenin düştüğü bu periyotta kalp kanı daha çok pompalamak zorundadır. Bir mühlet sonra kalp ritmi bozulurken, yıllar içinde yüksek tansiyon ve kalp büyümesi yerleşir. Tıkayıcı tipte horlama hastalığı olan şahıslar uykularının çok az bir kısmında derin uyku fazına geçebilmektedirler. Derin faz gerçek dinlenme için tek yoldur. Dinlenmeden geçirilen gecenin gündüzü uykulu, yorgun ve verimsiz geçecektir. Otomobil kullanırken yada iş başında uyuklamalar görülecektir.

Horlama Tedavi Edilebilir mi?

Horlamanın bir çok tipi tedavi edilebilir. Erişkin horlayan şahıslar için aşağıda sıralana tekliflere uyulmalıdır.

  • İyi bir adele tonusu kazanmak için sportif bir hayat biçimi seçilmeli.
  • Horlayan bireyler uyku ilaçları, sakinleştirici ve antihistaminik denilen allerji ilaçlarını uykudan evvel almamalı.
  • Uykudan 4 saat evvel alkol almaktan sakınmalı.
  • Uykudan 3 saat evvel ağır yemekten sakınmalı.
  • Aşırı yorgunluktan sakınmalı.
  • Uykuda sırt üstü yatmak yerine yana yatmak tercih edilmeli. Eski bir teklif olarak pijama sırtına tenis topu dikmek hala yararlı bir metot dur. Böylece sırt üstü uyumaya mahzur olunur.
  • Yatağınızın baş tarafı daha üstte olacak formda tüm yatağınız yaklaşık olarak 10 cm bir tarafa hakikat çeviriniz. Bu gayeyle yatağınız bir tarafı altına bir tuğla yerleştirmek emelinize uygun olacaktır.
  • Evde horlamayan bireylerin sizden evvel uykuya geçmeleri için onlara mühlet tanıyın.

Her konumda horlayan şahıslar “ağır horlayan” olarak isimlendirilir. Bu şahısların üstteki tekliflerden daha fazla yardıma muhtaçlıkları vardır.

Horlama kişi ve ailesi için ziyanlı hale geldiğinde uzman hekiminiz ile görüşmeniz uygun olacaktır. Bu bilhassa uyku sırasında nefes alamama sorunu olduğunda (Yüksek sesli horlama nefessiz kalma periyodu ile kesilmektedir.) Hekiminize baş vurmanız daha da değer kazanmaktadır. Horlama hastasının burun, ağız, boğaz ve boynunun ayrıntılı muayenesi yapılmalıdır. Horlamanın boyutu ve horlayan kişinin sıhhatini belirlemek açısından uyku laboratuarı çalışmaları kıymetlidir.

Başa dön tuşu