Hangi Tedavi Şekli?

Hastalıkların tedavisinde hakikat zamanlamanın seçilmesi, tıbbın kıymetli alanlarından biri olmuştur. Virüslere bağlı gelişen bir üst teneffüs yolu enfeksiyonunda antibiyotik tedavisi başlanmaması, tedavinin olağan bir sürecidir ve doğrudur. Lakin hastalığın üzerine bakteriyel bir enfeksiyon eklenirse, tedaviye antibiyotiklerin eklenmesi kaçınılmaz olur. Meğer yeterli beslenme, tertipli uyku, istirahat ve kâfi sıvı alımı viral kökenli bir üst teneffüs yolu enfeksiyonlarının tedavisi için büyük oranda kâfi olacaktır.

Cilt kanseri olan bir kişinin tedavisinde tümör dokusunun sağlam cilt hudutlarından çıkarılması tedavinin birinci evresini oluşturmaktadır. Çıkan kesimin patolojik incelemesinin yapılması ve tümörün isminin konması, uygun olan kemoterapi ya da radyoterapi üzere başka onkolojik tedavilerin yanlışsız bir biçimde başlanmasına talih verecektir. Şayet kanser ileri evreye ulaşmışsa ve bedenin başka yaşamsal organlarına yayılmışsa,  uygulanan onkolojik tedaviler doğruda olsa hastalığın bu tedavilere karşılık vermesi ve hastanın güzelleşmesi epey güç olacaktır. Bu durumda, hastanın genel durumunun berbata gitmesi ve bunun yapılan ameliyata bağlanması gerçek değildir. Zira ameliyat yapılması ile hastalığın ilerlemesi ortasında bilimsel olarak manalı bir bağ yoktur. Bir öteki deyişle kansere bıçak değmesinin hastalığın yayılması ve ilerlemesi ile ilgili olarak kanıtlanmış bir ilgisi yoktur.

Karnındaki damarlardan birinde kanama olan hastamız için ameliyat ne vakit yapılmalıdır? Çabucak mi? Bir mühlet bekleyip genel durumu daha da kötüleşirse mi? Genel durumu berbatlaşsa bile bir mühlet bekledikten sonra genel durumu daha da kötüleşirse mi? Ameliyatın yapılmasına kim karar vermeli? Hastamız mı? Hastamızın birinci derece yakınları mı? Tabip mu? Tıp ile, sıhhatle ya da hastamızla hiç ilgisi olmayan çok öbür birisi mi?

Ameliyat muhtemelen şu evreleri içerir. Evvel karın duvarı açılır. Kanamanın ağır olduğu bölgeye nazaran kanayan damar bulunur ve kanama durdurulur. Açılan karın duvarı ve öteki yapılar olağan anatomisine uygun bir formda kapatılır. Sonuç olarak hastamız için yapılan ameliyatın formu dünyanın her yerinde olduğu üzeredir ve bu ameliyatın ne vakit yapılması gerektiğine ise yalnızca hastanın tüm sorumluluğunu üzerinde taşıyan hekimi hastasına ve yakınlarına danışarak karar verecektir. Bu kademelerde doktorun tek hedefi hastasının hayatını kurtarmaktır ve kararını verirken gayesi bu olmayan hiç kimsenin fikri değerli değildir. Lütfen siz de, yakınlarınızın ameliyatı için karar verirken öznesi hastanız olmayan hiç kimsenin fikrini sormayınız.

Bel fıtıklarının yüzde doksanından fazlası ameliyat gerektirmemektedir. Bu gurup hastalarımız ilaç tedavisi, idman ya da fizik tedavi üzere ameliyat dışı formüllerle öncelikli olarak tedavi edilmektedir. Düşük ayak, idrar kaçırma, makat bölgesinde his kaybı üzere bulgular gelişen hastalarımız için acil ameliyat kelam bahsidir. Lakin bu oran çok düşüktür.  Ameliyat gerektiren lakin acil olmayan hastalarımızın uygun olan en kısa müddette ameliyatının yapılması doğrudur. Bu hastalarımızın oranı da çok yüksek değildir. Fakat ameliyat gerektiren hastalarımızın ne vakit ameliyatının yapılacağı ile ilgili olarak çabucak herkesin bir fikri vardır. Bu fikirler ortasında en yaygın ve bir o kadar da sakıncalı olanı “ameliyat son çare” dir. Meğer ki gerekli olan ameliyatın geciktirilmesi durumunda kaybolan hudut işlevleri kolay kolay geri gelmeyecektir ve bu mevzuyla ilgili olarak fikir veren bireylerin bu durumun sonuçlarından hiç sorumluluğu olmayacaktır. Ortaya çıkacak tüm sonuçları tekrar ve yalnızca hasta kendisi yaşayacaktır.

Sağlıkla kalın…

Başa dön tuşu