FESS (SİNÜZİT) AMELİYATI

KAÇ TÜRLÜ SİNÜZİT VARDIR  ?

2 türlü sinüzit mevcuttur;  Akut ve kronik.

AKUT: Akut dediğimiz günlük hayatta hepimizin karşılaştığı burun akıntısı ateş üzere gribal infeksiyonlarla seyreden sinüzit iltihabıdır. Akut iltihaplanmada baş ağrısı, burun akıntısı, halsizlik, ateş eşlik eder. Tedavisinde burun sümkürme ve ilaç verilir.

KRONİK: Ameliyat gerektiren durumlar genelde kronik sinüziti olan hastalardır. Kronik sinüzit, ilaç tedavisine karşın düzelmeyen sinüzitlerdir.

SİNÜZİT AMELİYATINA NASIL KARAR VERİLİR ?

1) Hastada tekrarlayan burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, geniz akıntısı, koku alamama şikayeti mevcut olan hastalara ilaç tedavisi uygulanmış olmasına rağmen şikayetlerinin geçmemesi durumunda hastlara paranasal sinus tomografisi çekilmektedir. Tomografide sinüslerde olağan havalanmanın bozulması ve kronik iltihabi görünümün olması durumunda FESS ameliyatına karar verilir.

2) Sinüslerde polibi (sinüsleri dolduran buruneti) olan hastalara FESS ameliyatı yapılması gerekir. Çekilen tomografide tutulan tüm sinüsler ameliyatla poliplerden temizlenir.

FESS AMELİYATI NASIL YAPILIR ?

Ameliyatlar genel yahut lokal anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat ile endoskopi (görüntülü system) yardımıyla  tomografide sorunlu olan sinüslere ulaşılıp sorunlu ve hastalıklı dokular temizlenir. Ameliyat sonunda tüm sinüsler olağan havalanmasına kavuşur.

SİNÜZİT AMELİYATIYLA BİRLİKTE BAŞKA BURUN AMELİYATLARI DA BİRLİKTE YAPILABİLİYOR MU ?

Sinüzit ameliyatı gereken durumlarda hastalarda genelde burun tıkanıklığına sebep olan kıkırdak eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka hipertrofisi) eşlik edebilmektedir. FESS ameliyatıyla birlikte kıkırdak eğriliğinin düzeltilmesi, burun etinin küçültülmesi ameliyatları tıpkı anda yapılabilmektedir. Ayrıca daha evvel burun ameliyatı olup burundan BOS (beyin omirilik sıvısı) –sıvı akan hastaların burundaki hasar gören yerleri endoskopi aracılığıyla tamir edilebilir.

AMELİYAT SONRASI TEKRAR SİNÜZİT HASTALIĞI GEÇİRECEK MİYİM ? 

Önemli bir nokta; başarılı bir ameliyattan sonra ameliyat olan hastalar olağan sinüslere sahip kişlerden üstün bir hale gelmiyorlar. Nasıl olağan bir insan sinüslerinden hasta olabiliyorsa başarılı ameliyat geçiren hastalarda olağan beşerler üzere sinüslerinden hasta olabilecektir. Bu hastalıklar akut sinüzit, grip ve nezle diye isimlendirdiğimiz burun hastalıkları olabilir. Bunların tedavisi ilaç ve istirahatla düzelebilmektedir. Sağlıklı insanların dikkat etmesi gereken tüm konular ameliyat olan hastalar içinde geçerlidir.

KOKU ALAMAYAN HASTALAR AMELİYATTAN SONRA KOKU ALABİLİYOR MU ?

Koku alamamasının nedeni koku hudut uçlarının önünde polip yahut kronik iltihap bulunmasından kaynaklanıyorsa, ameliyattan sonra hastalar tekrar koku almaya başlamaktadırlar.

POLİPLER (SİNÜSLERİN BURUN ETİ) AMELİYATLA TEMİZLENEBİLİYOR MU ?

Hastaların edişe duyduğu nokta; “ eğer ameliyat olursam bu polipler tekrarlar ”. Bu türlü birşey kelam konusu değil. Düzgün ve yanlışsız yapılan FESS ameliyatlarında polipler tekrarlamaz.

 Tekrarlamayı etkileyen konular:

1) Tüm sinüslerdeki poliplerin temizlenmemesi: Bu durumu şöyle söz edeyim. Topraktaki yabani otları kökünden temizlerseniz tekrar yabani otlar çıkmaz. Ama siz yapraklarını koparırsanız yabani otlar çıkmaya devam eder hatta daha süratli ve gür çıkar. Bundan dolayı başarısız polip ameliyatı olan hastalar ameliyattan sonra eskisine nazaran daha makus olduklarını ifade etmesinin sebebi budur.

2) Poliplerin oluşma sebebi allerjik nedenlerden kaynaklanıyorsa; ameliyat sonrası muhakkak allerjik nedenlerin tedavi edilmesi gerekir. Ameliyat sonrası hastalara allerjiden koruma yollarını öğretmek ve tedavilerini düzenlemek gerekir.

Başa dön tuşu