Estetik Burun Ameliyatı

Yüz, insanın dış dünyayla münasebet kurduğu temel bölgedir. Burun ise, yüz bölgesinin merkez orantısını oluşturmaktadır. Yüz yapımız ile dış dünyayla birinci izlenimimizi oluştururken, burun merkezi bir oran sağlamaktadır.

Anatomik olarak tabiatta bulunan bütün canlılarda, altın oran olgusu vardır. Altın oran, yüzdeki bütün organların temel işlevlerini sıkıntısız formda yerine getirmesi üzerine konseyidir. Bilhassa burun, nefes almak üzere hayati nitelikte işlevlere sahip olan ve bu açıdan temel anatomik yapılarına nazaran tekrar biçimlendirilmesi gerekebilen bir organ olarak karşımıza çıkmaktadır. Büyük, küçük, çengel, karga, kalkık, eğri olmak üzere pek çok burun yapısı bulunmaktadır. Yüzün temel simetri noktasında bulunduğu için burun, estetik telaşlar oluşturabilmekte ve işlevsel birtakım şikayetler oluşturarak, estetik müdahaleyi gerekli kılabilmektedir.

Burun işlevleri ve çoklukla estetik imgesinden kaynaklı olarak çeşitli telaşlar ve sorunlar ortaya çıkabilmekte, şahıslar bu doğrultuda burun estetiği ameliyatlarına başvurabilmektedir.

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği, burun biçiminden mutlu olmayan ya da çeşitli estetik dertlere sahip olan şahısların meselelerini düzeltmeye yönelik olarak gerçekleştirilen süreçlere ve yapılan ameliyata verilen isimdir.

Estetik burun ameliyatı süreçleri ile;

-Burun küçültülebilmekte yahut büyütülebilmektedir.

-Burun ucunun ya da kemerinin formu değiştirilebilmektedir.

-Burun deliklerinin mevcut genişliği daraltılabilmektedir.

-Burun ve üst dudak ortasındaki açı değiştirilebilmektedir.

-Doğumsal sebeplerle ya da kalıtsal olarak mevcut olan burun form bozuklukları düzeltilebilmektedir.

-Yaralanma ya da travmalara bağlı olarak ortaya çıkan hal bozuklukları ya da soluk alma sorunları giderilebilmektedir.

Burun estetiği, cerrahi dışı gerçekleştirilen estetik teşebbüslerden sonra, en sık yapılan estetik süreç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Estetik burun ameliyatları günümüzde, burun küçültmekten ve şekillendirmekten çok, buruna doğal bir görünüm kazandırmak maksadıyla gerçekleştirilmektedir. Burun estetiği yaptırma talebi bulunan şahısların şikayet, istek ve beklentilerinin dikkatli formda ele alınması ve titizlikle kıymetlendirilmesi sonucu, yapılacak olan estetik sürecin niteliği belirlenmektedir.

Başa dön tuşu