Diz Kireçlenmesi Tedavisi

5 Adımda diz kireçlenmesi:

Diz kireçlenmesi özellikle yaşlılarda ortaya çıkan ve hastanın hayat kalitesini düşürüp tıpkı vakitte ağrılarla yaşamasına neden olan bir hastalıktır. Diz kireçlenmesinin en büyük düşmanlarından birisi aşırı kilodur. Bu sebeple diz kireçlenmesinde öncelik kişinin sağlıklı beslenme ile diyet yapmaya başlamasıdır. Bu yazıda ise diz kireçlenmesinin ne olduğunu, nasıl ortaya çıktığını ve tedavi evrelerine değiniyoruz.

  1. Diz kireçlenmesi nedir?

Kireçlenme, dizdeki kıkırdak yapısının bozulması ve eklemlerin işlevlerini hakikat biçimde yerine getirememesi sonucunda oluşur. Yaşlılarda oluşan diz ağrılarının birçoklarının sebebi diz kireçlenmesidir. Bedenin yıllarca ağılığını taşıyan dizlerde kireçlenmeler sık rastlanan bir durumdur. Diz kireçlenmesinin bedende oluşmasının nedenleri tekrarlanan diz travmaları, evvelce geçirilmiş olan ön çapraz bağ yırtıkları, çok kilodur.

  1. Diz kireçlenmesinin belirtileri nelerdir?

Diz kireçlenmesinin temel belirtileri ağrı, yürüyüş sırasında hatta yürüyüş bitiminde dinlenme sırasında bile devam eden ağrılar, topallama halinde sıralanabilir. Hastalığa teşhis koyulması için röntgen çekimi kâfi bir metot olacaktır.

  1. Diz kireçlenmesinde tedavi

Diz kireçlenmesi tedavisinde hastanın yakınmalarından yola çıkılarak tedaviye başlanır ve seyri hastanın yönlendirmesine nazaran devam eder. Tedavide birinci basamak kilo vermektir. Kilo vermek dizler için çok kıymetlidir zira alınan her fazla kilo dizlere baskı yapar ve buda kireçlenmeyi olumsuz istikamette tesirler. Kilo vermek için kesinlikle bir diyetisyen yardımı alınması kıymetlidir. Diz kireçlenmesinin tedavisinin bir başka adımı da idmanlar ve yürüyüştür. Ağrı kesici ilaçlar da hastaların ağrılarının hafifletilmesi açısından kıymetlidir. Bu prosedürlerle rahatlama olmayan hastaların dizlerine çeşitli eklem içi iğneler (enjeksiyonlar) uygulanabilir. Bu biçimde yapılabilecek olan ilaçlar hyaluronik asit, viskosuplementasyon, PRP, ozon ve kortizon enjeksiyonlarıdır. Hangisinin yapılacağına karar vermeden evvel hastanın ayrıntılı muayenesinin ve gerekli görüntüleme sistemlerinin yapılması gerekmektedir. Kireçlenmenin derecesi, hastanın yaşı ve ağrı seviyesine nazaran hangi ilaçtan kaç seans yapılacağına karar verilir.

  1. Fizik tedavi diz kireçlenmesini önler

Başlangıç devrindeki kireçlenmeler de fizik tedavi tesirli bir formüldür. Şayet ileri diz kireçlenmesi durumu varsa fizik tedavinin çok fazla bir tesiri olmayabilir. Diz kireçlenmesi için yapılacak fizik tedaviler 5 ile 10 seans ortasında değişim göstermektedir.

  1. Diz kireçlenmesinde cerrahi müdahaleler

Kemik yönlendirme ameliyatı dizin iç yarısında meydana gelen daralmalarda ve dış yarısının sağlıklı olduğu durumlarda yapılır. Bu ameliyatta kemiğin tarafında değişim yapılarak dışa gerçek çevrilir. Bu sayede hasta diz kemiğinin sağlıklı kısmını kullanmaya başlar. Bu ameliyat sonrasında hasta uzun bir müddet diz kireçlenmesinden şikayet etmez. Diz protezi ameliyatı ise öteki tedavilerin karşılık vermemesi sonucunda uygulanır. Bu ameliyatta dize metal ve plastik modülleri yerleştirilir.

Başa dön tuşu