Dış Kulak İltihabı

Yüzücü Kulağı diye de bilinir. Yüzücü kulağı (External otitis) dış kulak kanalının ısrarlı biçimde tahriş olması ve iltihaplanması halidir. Ayrıyeten bir enfeksiyon da bulunabilir. Kanalda cildin kat kat soyulması (egzama) gelişebilir. Egzamayı kaşırken cilt çatlar ve kulak kanalını bakteri ve mantar istila eder. Kirli suda yüzmek bu hastalığı kapmanın yollarından biridir.

Kulak salgısı kanaldan temizlenmeye kalkışıldığında, cilt tahriş olur, kaşınır yahut yırtılır. Bu da o kişinin en beğenilen “aletiyle” (toka vs.) kulağını daha fazla karıştırmasına sebep olur. Bir risk daha da vardır. 0 da kulak zarını delme mümkünlüğüdür. Saç spreyleri ve saç boyaları da kulak kanalını tahriş edebilir. Dış otit yüzücü kulağı bazen mantardan kaynaklanır.

Aspergillus niger en sık görülen mantardır. Belirtileri, urukkulosisle birebirdir. furunkulosis tekrar tekrar çıbanlar çıkması halidir ve kulak kanalındaki bir tüy kesesinin mikrop kapmasıyla başlar. Bu rahatsızlık sık sık tekrar eder Dış otit (yüzücü kulağı) genç yetişkinlerde görülür.

Belirtileri Nelerdir?
• Dış kulak kanalının kaşınması
• Kulak ağrısı
• Kulakta sarı yahut yeşil sarı berbat kokulu cerahat oluşması
• Başın hareketiyle kulakta ağrı duyulması
• Duyma kaybı.

Teşhis
Şayet kulağınızda kaşınma,kulağınızın içinde pullanma ya da kulak kanalınızda ağrı varsa, bunlar dış kulak yolu iltihabının göstergesi olabilir. Birçok kere kulaktan dışarı hakikat sarımsı ya da sarımsı yeşil bir akıntı olur ve bazen bu akıntıdan sonra ağrı hafifler. Şayet iltihap ya da dokudaki şişme kulak kanalını tıkarsa duyma-da bir azalma olabilir.

Doktorlar otoskop denen bir aletle kulak kanalına bakarak dış kulak yolu iltihabı teşhisini koyarlar. Şayet iltihap varsa örnek alınarak laboratuvara gönderilebilir.

Çoğu dış kulak yolu enfeksiyonu rahatsızlık duygusu yaratsa da, uygun tedavi edildiklerinde çoklukla tehlikeli değildirler. Bu enfeksiyon,özellikle şeker hastalarında tedavi edilmezse etraf kemiklere ve kıkırdaklara yayılarak hasar verebilir.

Tedavi
Şayet yüzücü kulağı rahatsızlığınız olduğundan şüphelenirseniz, doktora gitmeden evvel sancıyı geçirecek kimi şeyler yapabilirsiniz. Kulağınızın üzerine ılık (sıcak değil) bir ufak yastık koymak yararlı olur. Aspirin yahut diğer bir ağrı kesici de sancıyı azaltır.

Teşhisten sonra hekiminizin kulak kanalını bir emme aletiyle yahut pamuklu çubukla temizlemesi beklenir. Bu tahrişin ve sancının geçmesini sağlayabilir. Hekim daha sonra çeşitli tedavi metodlarından birini önerebilir. Ekseriyetle kortikosteroidli (kaşıntıyı durdurmak ve iltihabı azaltmak için) bir kulak damlası ve bir antibiyotik (enfeksiyon denetim etmek için) verilir. Bazen ağızdan alınan haplar da kullanılabilir. Şiddetli ağrı olduğundan ağrı kesici tavsiye edilir. Güzelleşme sırasında kulağa su kaçmamasına dikkat edilmelidir.

3 yahut 4 gün sonra şayet gözle görülür bir düzgünleşme olmazsa, hekiminiz ağızdan alınmak üzere antibiyotik verebilir. Enfeksiyona neden olan organizma laboratuvar testleriyle belirlenmişse, bilhassa onu etkileyecek antibiyotik seçilir. Dış kulak iltihabı (yüzücü kulağı) mantardan kaynaklanıyorsa sülfanilamid tozu serpilerek urunkolisisden kaynaklanıyorsa, ağızdan alınan yahut kulak damlası formunda verilen antibiyotikle tedavi edilir. Bilhassa neden mantar olduğunda bu durum birçok kez tekrar edebilir.

Önlenmesi
Dış otit ekseriyetle önlenebilir. Pis suda yüzmeyin. Banyodan ve yüzmeden sonra kulaklarınızı kurutun. Kulak kanalının rutubetli olması enfeksiyon kapmasını kolaylaştırır. Saçınızı boyarken yahut saç spreyi kullanırken kulak deliklerinizi kuzu yününden ufak toplarla kulağınızı kapayın. Bunlar suyu geçirmez.

Başa dön tuşu