Çocukluk Çağı Geniz Eti ve Bademcik Problemleri

Çocukluk çağındaki nefes alma sorunları hayli sık karşılaşılan ve aileleri huzursuz eden bir durumdur. Kulak burun boğaz polikliniklerinde sıklıkla; çocuğunun daima ağızdan nefes aldığından yahut horladığından şikayet eden ailelerle karşılaşmaktayız. Yapılan tetkiklerde bu çocukların bir kısmında geniz eti ve bademcik büyümesi görülmekteyken bir kısmında da kolay horlama yahut alerji semptomları görülmektedir. Geniz eti ve bademcik büyümesi halk ortasında her ne kadar kolay külfetler üzere anlaşılsa da; sanki nitekim kolay sorunlar midir?

Geniz eti burun art kısmının ağıza açıldığı yerde bulunan bağışıklık sisteminin bir elemanı olarak vazife yapan lenfoid bir dokudur. Geçirilen enfeksiyonlar yahut yapısal sebeplerden dolayı büyüyerek hava yolunu tıkayıcı hale gelebilmektedir. İnsan bedeni uyku sırasında ve istirahat halinde burundan nefes almaya programlanmıştır. Bu rutinin geniz eti üzere tıkayıcı bir yapıyla bozulması birçok sorunu ortaya çıkarabilir. Örneğin geniz eti büyümesi olan çocuklarda daima ağızdan solumaya bağlı olarak diş yapısı, çene yapısı bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Burun nefesinin bozulması ağızda yaşayan faydalı bakterilerin (flora) ortamını bozarak dişlerde çürüme, ağız kokusu ortaya çıkarabilir. Hem ağız içi floranın bozulması hem de geniz etinin ürettiği akıntı sebebiyle tekrarlayan enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Geniz etinin enfeksiyon odağı haline gelerek kulak havalanmasını sağlayan östaki tüpünü etkilemesi sonucunda kulaklarda sıvı birikmesi ve sık kulak enfeksiyonu geçirme üzere sorunlar görülebilmektedir.

Bademcikler ağız boşluğunun boğaz bölgesine açıldığı yerde bulunan iki adet lenfoid oluşumdur. Geçirilen enfeksiyonlar yahut bedenin doğuştan yatkınlığı sebebiyle büyüyerek bir çok soruna yol açabilir. Horlama, uykuda nefes durması üzere hava yolu sorunları yapabileceği üzere; sık tekrarlayan boğaz enfeksiyonu yüksek ateş üzere sorunlara yol açabilir. Halk ortasında “beta mikrobu” olarak bilinen A kümesi beta hemolitik streptokok bakterisi bademcik enfeksiyonlarına sebep olursa ileriki yaşlarda kalp romatizması, böbrek hastalıkları ile kendisini gösterebilir. Bilhassa büyüme gelişme çağlarında geniz eti, bademcik sorunu olan çocuklarda beslenme bozuklukları, büyüme gelişme geriliği, konuşma bozuklukları ortaya çıkabilmektedir.

Bütün bu sonuçlar göz önüne alındığında çocuklardaki geniz eti, bademcik sorunları kesinlikle tedavi yahut takip gerektiren durumlardır. Uykuda horlama, açık ahenge; sık sık boğaz-kulak enfeksiyonu geçiren çocuklar kesinlikle KBB kısmına götürülerek muayene ettirilmelidir. Hastalığın şiddetine nazaran ilaç tedavisi yahut ameliyat uygulanabilecek seçenekler ortasındadır.

Başa dön tuşu