Çocuklarda, Yaşlılarda ve Hamilelikte Bel Boyun Fıtıkları

Çocuklarda Bel ve Boyun Fıtıkları: Bu tip fıtıklar çocuklarda çok enderdir, hatta 18-20 yaşlarında bile pek görülmezler. Bu yaşlarda fıtık ekseriyetle travmaya bağlı olarak apansızın ortaya çıkar. Lakin görüldüklerinde de ameliyatları hiç kolay değildir, zira daha sonraki yıllarda ortaya çıkabilecek sıkıntılara yönelik teknikler de kullanılması gerekecektir; bu nedenle kesinlikle deneyimli ellerde yapılmaları gerekir.

Böyle erken yaşta fıtık görüldüğünde olaya eşlik eden ekstra bir hastalık, mesela doğumsal bir anormallik yahut bir bulaşıcı hastalık olup olmadığına da dikkat etmek gerekir. Ayrıyeten çocukları bu tip durumlardan korumak için; ağır işlerde çalışmalarına, ağır okul çantaları taşımalarına müsaade vermemek gerekir. Şayet mecburî olarak tartı kaldıracaklarsa da, bunu simetrik olarak yapmaları; yani tek kolla istikrarsız olarak tartı taşımamaları gerekir.

Yaşlılarda Bel ve Boyun Fıtıkları: Bu tip fıtıklar yaşlılarda çok azdır, hatta 60 yaşlarından sonra pek görülmezler. Bu yaşlarda fıtık çoklukla yıllardır mühlet gelen zedelenmelerin sorucunda yavaşça ortaya çıkar. Lakin görüldüklerinde de ameliyatları hiç kolay değildir, zira yıllar içinde ortaya çıkmış ve halk ortasında “Kireçlenme” denen kemik yapıya ilişkin meselelerle tekrar ileri yaşlarda bilhassa bayanlarda ortaya çıkan kemik erimesine yönelik teknikler de kullanılması gerekecektir; bu nedenle kesinlikle deneyimli ellerde yapılmaları gerekir.

Böyle geç yaşta fıtık görüldüğünde olaya eşlik eden ekstra bir hastalık, mesela bulaşıcı bir hastalık yahut sonlara ziyan veren, şeker hastalığı gibisi kronik bir hastalık olup olmadığına da dikkat etmek gerekir. Ayrıyeten yaşlıları bu tip durumlardan korumak için; ağır işlerde çalışmalarına, ağır eşyalar taşımalarına müsaade vermemek gerekir. Şayet zarurî olarak yük kaldıracaklarsa da, bunu simetrik olarak yapmaları; yani tek kolla istikrarsız olarak tartı taşımamaları gerekir.
 

Hamilelikte Bel ve Boyun Fıtıkları: Hamilelikte bayan bedeninde pek çok hormon değişikliği ortaya çıkar. Doğaldır ki bu değişikliklerin bir kısmı doğum hareketini kolaylaştırmak üzere bedendeki bağları gevşetmeye yöneliktir. Olağan ki bu halde bağların gevşemesi, bebekle bir arada annenin aldığı ekstra kilolar da eklendiğinde, bedenin duruşunu bozarak, omurgalar ortasındaki disklerin ziyan görmesini kolaylaştırmaktadır.

Hamilelik sırasında fıtık gelişip te ağrılar başladığında, ne teşhis hedefiyle röntgen çekilebilir, ne de rastgele bir ilaç kullanılabilir. Bu nedenle en düzgünü, şayet rastgele bir ağrı hamilelik öncesinde de varsa, gebe kalmadan bu probleme bir tahlil aranmasıdır. Yoksa hamilelik bittiğinde bebek sütten kesilinceye kadar tedavi ertelenmek durumunda kalınacak, üstelik hamilelik sonrasında annenin üstünde fazla kilo kalacağı için; tedavi yeterlice zorlaşacaktır.

Başa dön tuşu