Çocuklarda Göğüs Ağrısı

Erişkinlerde karşılaşılan göğüs ağrısında birinci akla gelen kalbe bağlı nedenlerdir. Çocuklarda ise kalp hastalığından kaynaklanan göğüs ağrısı epeyce azdır. Buna karşın, göğüs ağrısının birtakım belirtileri, bilhassa de ani mevt ihtimali çocuklarda ve ailelerinde dehşet ve kaygıya yol açar. Lakin çocukluk yaş kümesinde ani vefat, bilhassa de ani kardiyak vefat azdır. Çocukluk yaş kümesinde göğüs ağrısı en sık 11-13 yaşları ortasında görülür. Kız ve erkek çocuklarda çoklukla tıpkı oranlardadır. Çocuklarda göğüs ağrısı sık karşılaşılan genel bir sorun olmasına karşın, bu ağrılar düzgün huyludur. Lakin bu ağrıları geçirmek güçtür ve sıklıkla tekrarlayabilirler. Ayrıyeten çocuğun hayatını değiştiren tesirleri vardır, o denli ki göğüs ağrısı olan çocukların yarısı hastalık esnasında okuldan geri kalır, birçok da göğüs ağrısı nedeniyle aktivitelerini kısıtlar.

Göğüs ağrısı nedenleri

Göğüs kafesinin yapısı hasebiyle kas-iskelet sistemi (kaslar, tendonlar, bağlar, kıkırdaklar ve kemikler), teneffüs sistemi, kalp-damar sistemi, mide-barsak sistemi ve hudut sistemine ilişkin çeşitli hastalıklar göğüs ağrısına neden olabilir. Bu nedenle göğüs ağrısını değerlendirirken detaylı hikaye ve ağrıya neden olabilecek organ ve sistemlerin tam muayenesi büyük kıymet taşır. Göğüs ağrısına eşlik eden çarpıntı, baş dönmesi yahut bayılma üzere yakınmalar ya da muayenede kalp üfürümü duyulması kalple bağlantılı nedenleri akla getirir. Bu hastalara elektrokardiyografi (EKG) ve ekokardiyografi (EKO) üzere ek testlerin yapılması kalple bağlantılı nedenleri ortaya koymak için değerlidir.

Göğüs ağrısında tedavi ve izlem

Tedavinin temelini hastanın ve ailesinin kuşkularının giderilmesi oluşturur. Ağrının tekrarlayabileceği bilinmeli ve bundan ötürü hastalar Çocuk Kalp Hastalıkları (Pediatrik Kardiyoloji) Uzmanı tarafından takip edilmelidir. Göğüs ağrısına neden olan hastalık saptanırsa tedavi, saptanan bu nedene nazaran planlanır.

Başa dön tuşu