Burun Tıkanıklığı

Burun kanamasına nazaran çok daha sık görülen, daha fazla sayıda bireyi daha uzun mühletle etkileyen ve buna rağmen çok da ihmal edilen bir durumdur, burun tıkanıklığı. 

Evet, düşünsenize. Etrafınızda kaç kişi ağzı açık uyuyor? Siz? Çocuğunuz? Ve, kaç tanesi bu nedenle bir tahlil arayışında bulundu? 

Oysa burun tıkanıklığının yol açtıklarını sayacak olsam uzun uzun yazmam gerekirdi. Her şey bir kenara, ağız kuruması, gece rahatsız ahenge yetmez mi? 

Burun tıkanıklığının gelip süreksiz olanlarından kelam etmiyorum. Nezle olduğunda kişinin birkaç gün mühletle burnunun tıkanması olağandır. Sonrasında burnu açılacak, burun teneffüsü eskisine dönecektir. Hastalarımdan istediğim, yılın kaç gününde burunlarının tıkalı olduğunu belirtebilmeleridir. Yılda toplam 10-15 günlük tıkanmalar süregen burun tıkanıklığı sayılmaz. 

Süreğen burun tıkanıklığına yol açan durumların başında deviasyon (burun orta bölmesi eğriliği), burun etlerinde büyüme ve küçük çocuklarda da geniz eti büyümesidir. Bu durumların teşhisi çok kolaydır ve tedavileri de hakeza kolaydır. 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu