Burun Kemiği Eğriliği (Deviasyon) Ameliyatları

İnsanın hayatında âlâ ve kaliteli nefes almak insan sıhhati için vazgeçilmezdir. Zira insanlarda yalnızca burun teneffüsü fizyolojik yani olağandır. Burundan alınan nefesin yerini ağızdan nefes almak hiçbir vakit tutmaz.
Burun darlık olması uygun nefes almayı engellemekle kalmaz, tıpkı vakitte uygun koku alamama münasebetiyle yeterli tat alamamaya, efor sırasında çabuk yorulmaya,horlamaya vs. neden olur. Burun teneffüsünün ağızdan almaya nazaran çok üstün yanları vardır. Alınan havayı süzer, temizler, nemlendirir, ısıtır, filtre eder, kısaca havayı rafine eder, kaliteli hale getirir.
Ağızdan soluk alıp vermek ağızdan başlayarak tüm üst ve alt teneffüs yollarında kurumaya neden olur. Bu durum farenjit, larenjit, bronşit ve astım üzere birçok hastalık için hazırlayıcı faktördür.
Sık karşılaştığımız burun tıkanıklığı nedenlerinden birisi de; iki burun boşluğunu birbirinden ayıran bir duvar üzere düşünebileceğiniz, tıp lisanında “burun septumu” olarak isimlendirilen önde kıkırdak artta ise ince bir kemik yapraktan oluşan yapıdaki eğriliklerdir. Nasıl çift gidiş gelişli bir yolda(duble yol) orta kısımda refüjde eğrilik sorunu yolun daralmasına neden olursa burunda da septum duvarındaki sorunlar hava yolunun daralmasına neden olur.
Bu eğrilikler çoklukla doğum sırasında yüzün dar anne rahminden çıkarken basılması sonucu; daha yeni doğan devrinde oluşan kıkırdak çatlaklarının büyüme sırasında belirginleşmesi ve büyümesi ile oluşabildiği üzere, sonradan çocukluk çağındaki hafif darbeler bile büyüme devam ederken eğrilik ve tıkanmaya neden olabilir.

SAĞLIKLI BİR NEFESİN BİRİNCİ KAİDESİ, SAĞLIKLI BİR BURUNDUR

Burun septumunun düzgün olması sağlıklı nefes alabilmenin birinci koşuludur. Burun septumundaki bu eğrilikler tek başına yahut diğer burun tıkanıklığı nedenleri ile bir arada önemli burun tıkanıklığına neden olur. Ayrıyeten septumda ki bu eğrilikler burun dışındanda aşikâr olarak “eğri burun” oluşmasına sebep olur. Hasta burun tıkanıklığı yüzünden nefes alamadığı, rahat bir uyku uyuyamadığı üzere, dış görünüşü de bozulmakta ve kendine güvensizlik, çekingenlik, alay konusu olma üzere toplumsal sorunlar yaşayabilmektedir.
Bu üzere durumlarda burun içi ve dışının tıpkı anda düzeltildiği, estetik burun ameliyatı ile hem burun dışı eğrilik düzeltilebilir hem de hastanın sağlıklı nefes alması sağlanabilir. Burun kemiği eğriliği düzeltilmeden estetik burun ameliyatından doğal ve hoş bir sonuç alınamayacağı tüm bilimsel toplantılarda ve yayınlarda belirtilmektedir. Ben de tüm estetik burun ameliyatlarımda burunorta kemiğini kesinlikle düzeltiyorum, bu sayede hastanın hem görünümüne hem de nefesinin güzelleşmesine katkıda bulunmuş oluyorum.
Burun kemiği eğriliğine bazen de burun çatısı darlığı (internal valv darlığı) yahut burun yan duvarlarının güçsüzlüğü (eksternal valv darlığı) eşlik edebilir. Bu durumlarda burun kemiği düzeltildiği tıpkı ameliyatta burun yan duvarları güçlendirilmelidir. Hastanın burun dış görünümünde düzeltmek istediği bir sorun de varsa hem estetik hem burun kemiği hem de burun çatısının ve yan duvarlarının desteklenmesi birebir ameliyatta yani estetik burun ameliyatı ile yapılabilmektedir.
Ameliyat genel ve lokal anestezi ile yapılabilir, bu hastanın ve hekimin seçimine bağlıdır. Yalnızca burun orta kemiği düzeltilecekse estetik operasyon yapılmayacaksa ortalama 30dk-45dk ortası sürer bu sürece alt burun etleri küçültülmesi yahut sinüzit ameliyatları eklenecekse ameliyat müddeti uzamaktadır.
Ameliyatın sonunda burun içine hava yollu silikon tamponlar koyuyorum bu sayede hasta ameliyat sonrasında burnunda tampon varken de nefes de alabiliyor. 

Şayet uzamış burun tıkanıklığı sorununuz varsa, aldığınız nefese doyamıyorsanız, ağızdan nefes alıp verdiğiniz için uzun süren faranjit atakları geçiriyorsanız, uyku sisteminiz burun tıkanıklığından ötürü bozuldu ise , horlamanız var ise…
Mutlaka bir Kulak Burun Boğaz uzmanına müracaatınız.

Başa dön tuşu