Burun Kanaması

Burun kanaması sık görülen Kulak Burun Boğaz acillerinden biridir.Çok değişik sebeplerle ortaya çıkar ve kan kaybını engellemek için acil müdahale gerektirir. Burun mukozası varlıklı bir damar ağına sahiptir.Burun kanamaları burun içi dokulara yönelik bölgesel sebepler yahut bedenin tamamının ilgilendiren sistemik sebeplerden kaynaklanabilir.

Burun içi dokulardan kaynaklanan bölgesel sebepler :

Damar yapılarındaki bozukluklar, rinit ve sinüzit, burun karıştırma, travma, barotravma, yeterli ve makus huylu burun ve sinüs tümörleri, kuru hava, burun içindeki anatomik farklılıklar, atrofik rinit, burun içinde yabancı cisim, burun içi taşları, nazal septum perforasyonu
Burun kanamasının genel sebepleri :

Hipertansiyon, herediter hemorajik telenjektazi, burun içini tutan tüberküloz, Wegener Granülamatozis, sarkoidoz, sifiliz, sistemik lupus eritematozus üzere granülamatoz hastalıklar, kandaki trombosit sayısının düşük yahut fonsiyonlarının bozuk olması, pıhtılaşma bozuklukları, karaciğer yetmezliği ve vitamin yetmezlikleri sonucu ortaya çıkan pıhtılaşma bozuklukları, lösemi ve öbür malign tümörlerde ortaya çıkan pıhtılaşma bozuklukları, kemoterapi kullanımı sonucu ortaya çıkan kan kıymetleri düşüklüğü.

Çocuk ve gençlerde burun kanaması daha çok kuru havaya, burun karıştırmaya, travmaya bağlı olurken orta yaşlarda tümöre, ileri yaşlarda hipertansiyona bağlı olabilir. Burun kanaması bir hastalık olmayıp, acil bir belirtidir. Acil bir durum olduğu için çabucak müdahale gerektirir. Lakin tedavinin temeli kanamaya sebep olan faktörün bulunup ortadan kaldırılmasını gerektirir.

Özellikle çocuklarda burun kanamalarının büyük bir kısmı çabucak burnun ön kısmından olduğu için birinci yapılması gereken şey oturur durumda baş güzelce öne yanlışsız eğildikten sonra burnu ön kısmından sıkıca iki taraflı bastırmak olmalıdır.

Hasta acil servise geldikten sonra kanamayı durdurmak için gerekli hazırlıklar süratle yapılırken, tıbbi kıssası alınmalı ve tansiyonu ölçülmelidir. Hasta çok kan kaybetmiş ise yahut kanaması fazla ise damar yolu açılıp sıvı desteği yapılmalıdır. Hasta geldiğinde yapılması gereken en değerli şeylerden biri burun içindeki kanama odağının görülmesidir. Bu kanmanın durdurulabilmesi için en değerli adımlardan biridir. Hastanın tansiyonu yüksek ise düşürülmeli, düşük ise intravenöz sıvı ve gerekirse kan transfüzyonu ile desteklenmelidir. Kanama odağı görüldükten sonra kan damarlarının kasılarak büzüşmesine sebep olabilecek bir ilaç yahut burun spreyi bir pamuk tampon üzerine sıklıp kanama odağı üzerine bastırılmalı. Bu tedbirlerle kanama durmazsa burun içine tampon konulmalıdır. Bu niyetle piyasada üretilmiş çok çeşitli tamponlar bulunmaktadır. Lakin burun tamponları yaşlı, kalp ve akciğer hastalığı olanlarda ve tıkayıcı uyku apneli hastalarda genel durumu daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle elektrokoter ile koterizasyon yapılmalıdır. Ön kısımdaki kanamalar direkt görüş altında koterlenirken burun art kısmındaki kanamalar için endoskopi kullanmak gerekir. Burun tamponu uzun mühlet tutulacaksa burun içi steril olmadığı için profilaktik antibiyotik verilmelidir.

Başa dön tuşu