Burun Eti (Konka) Nedir?

Sağlıklı bir hayat için burundan rahat bir nefes alabilmek çok değerlidir.

Burnun iç kısmında  solunuma en tesirli olabilecek  iki yapı mevcuttur. Birisi burun orta bölmesi yani septum, oburu ise burun içi 2 tarafda ortalama 3’er adet olan  (alt, orta ve üst) burun etleri yani konkadır.

Burun etleri gün içerisinde muhakkak ortalarla dönüşümlü olarak şişip inerler. Bu sayede sağlıklı nefes almayı düzenlerler.

Kış aylarında, teneffüs yoluyla alınan hava, haliyle beden istikrarına nazaran soğuk niteliktedir. Soğuk havalarda teneffüs yoluyla alınan gerekli hava, burun eti tarafından ısıtılmakta ve nemlendirilmektedir. Burunun her iki tarafında da bulunan burun etinin misyonu, akciğere nefes yoluyla çekilen havanın teneffüs için uygun hale getirilmesidir.

Soğuk havalarda, burun etinin içindeki kan damarlarının kanla dolarak gerçekleştirdiği ısıtma ve nemlendirme süreci sonucunda, akciğerler havayı alabilecek hale gelmekte ve teneffüs işlevi sağlanabilmektedir.

Bazı durumlarda ise, burun etinde gereğinden fazla ve olağandışı nitelikte büyüme gerçekleşebilmektedir. Meydana gelen bu büyüme çeşitli sorunlara sebep olabilmekte ve ilaçla tedavi edilemeyen durumlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu durumlarda burun etine ameliyat uygulanarak, küçültülmesi gerekmektedir.

Burun Eti  Büyümesinin Sebepleri Nelerdir?

Burun etleri, yumuşak doku ve kemikten oluşmaktadır. Burun eti büyümesi, çoklukla alt kısımda ve orta kısımda meydana gelmektedir. Üst kısımda burun eti büyüme sorunu pek oluşmamaktadır. Burun etinde meydana gelen büyüme, yumuşak dokuda ya da kemikte ortaya çıkabilmektedir. Lakin kimi durumlarda, hem kemikte hem de yumuşak dokuda olağandışı nitelikte büyümeler meydana gelebilmektedir. Burun etinde meydana gelen büyümelerin sebeplerini genel olarak şu halde sıralayabilmekteyiz;

-Hamilelik durumlarında; burun etinde büyüme meydana gelebilmektedir.

-Alerjik tepkilerde; burun eti alerjik hassasiyet sonucu şişebilmekte ve meydana gelen bu şişme burun etinde büyümeye sebep olarak, nefes işlevlerini etkileyebilmektedir.

-Burun eğriliği; burun etinde büyümeyi beraberinde getirebilmektedir. Burunun her iki tarafında bulunan burun eti, bu bölgede meydana gelen ya da mevcut olan bir deformasyon sonucu büyüme gösterebilmektedir.

-Kullanılan ilaçlar; üst teneffüs yolu hastalıklarının tedavisini sağlarken, içlerinde barındırdığı kimyasallar nedeniyle burun etinin büyümesine sebep olabilmektedir. Bilhassa burun açıcı spreylerin ve burun damlalarının 5 günden uzun mühlet diliminde kullanılması durumunda, burun içinde kuruma meydana gelebilmekte, burun eti büyümesi meselelerini beraberinde getirebilmektedir. Kimyasal niteliğe sahip ilaçlar, bir sorunun tedavisini sağlarken, diğer bir sorunun ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

-Alerji; toz, polen vs. üzere etkenler alerjisi bulunan beşerler, bu üzere içeriklere sahip havayı soluduktan sonra burun etlerinde uzun müddet kalıcı nitelikte şişlikler meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda alerjisi olan beşerler için nefes almak, epeyce güç hale gelebilmektedir.

-Enfeksiyonlar; bireylerde burun etlerinin şişmesine ve teneffüsün güç hale gelmesine sebep olabilmektedir. Bilhassa viral enfeksiyonlar ve sinüzit üzere tekrar gösteren hastalıklar, burun etlerinin şişip büyümesine sebep olabilmektedir.

-Çevresel faktörler; insan sıhhati üzerinde en direk etkiyi teneffüs yoluyla oluşturmaktadır diyebiliriz. Solunan havanın kirli olması, sigara içilen duman altı ortamlarda bulunmak üzere örnekleyebileceğimiz dış faktörler, burun etinde büyümeye sebep olabilmektedir. Bilhassa, içinde yaşanılan yahut uzun vakit geçirilen ortamların havasız olması, burun etinde büyüme meydana gelmesine sebep olabilmektedir.

Orta burun etinde şişme ise daha farklıdır. Bu şişme ekseriyetle orta konkanın  iç kısmın hava ile dolması halinde olur (konka bulloza ).

Burun Eti Küçültme Ameliyatı Nedir?

Burun eti küçültme ameliyatı, burun etlerinde şikayetlere sebep olacak nitelikte büyüme meydana gelmesiyle, burun etinin küçültülmesi maksadıyla gerçekleştirilen operasyonlardır.

Burun eti ameliyatları; daima burun tıkanıklığı yaşayan şahıslarda, uyku apnesi sorunu olan şahıslarda, burun etlerinde meydana gelen büyüme sonrası teneffüs sorunu yaşayan şahıslarda uygulanmaktadır. Ayrıyeten, kemikle birlikte yumuşak dokuda olağandışı nitelikte büyüme gözlemlenen şahıslarda, alerjik ya da genetik birtakım faktörler sonucu, daima burun eti büyümesi sorunu yaşayan ya da burun eğriliği bulunan şahıslarda, burun eti küçültmeden çok burun etinin alınması uygulanmaktadır.

Burun Eti Küçültme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

Burun etinde meydana gelen büyümeler, temel olarak şu durumlarda burun eti küçültme ameliyatı uygulanmasıyla sonuçlanmaktadır;

-İlaçla tedavinin kâfi olmadığı durumlarda; burun eti büyümeleri lakin burun etinin küçültülmesi ameliyatıyla ortadan kaldırılabilmektedir. Burun etinde oluşan büyümeler, ilaç tedavisiyle düzgünleşme sağlanamadığı sürece, burunda daima tıkanıklıklar meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Bu durumda oluşan teneffüs zahmetleri, hayat kalitesini etkileyecek derecelere ulaşarak burun eti küçültme ameliyatlarına sebep oluşturmaktadır.

-Burun etlerinde ve kemiklerinde büyüme meydana gelmesi durumlarında; burun eti küçültme ameliyatı uygulanmakta fakat, burun etinde daima meydana gelen büyümelerde burun etinin alınması gerekebilmektedir.

-Rhinitis Medicamentosa Hastalığı; burun açıcı spreylerin ve burun damlalarının gereğinden fazla ya da uzun müddet kullanılması sonucu oluşarak burun etinde büyüme meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Burun iç zarının iltihaplanması olarak tanımlanabilecek bu hastalık sonucu burunda kuruluk ve burun etlerinde daima büyüme meydana gelmektedir. Bu durumda kişinin burun eti küçültme ameliyatı gerçekleştirmesi gerekli hale gelmektedir.

Başa dön tuşu