Burun Eti Büyümesi

Sağlıklı her beşerde üçü bir tarafta, üçü başka tarafta olmak üzere toplam altı adet burun eti vardır. Konka diye de isimlendirdiğimiz bu burun etlerini geniz eti ve burun polipleri ile karıştırmamak gerekir. Gerek geniz eti, gerekse polipler sonradan oluşan, beden için yararı olmayan dokulardır. Halbuki burun etleri teneffüs yolları için vazgeçilmez dokulardır. Soluduğumuz havayı nemlendirirler, ısıtırlar, temizlerler. Bir cins süzgeç vazifesi görürler ve klima üzere çalışırlar.

Bu vazifesi nasıl yaparlar?

Burun etini saran bir zar tabakası(mukoza) vardır. Burun etlerinin asıl vazife yapan kısmı bu zardır. Zarın üzerindeki hücreler soluduğumuz havayı ısıtma, temizleme ve nemlendirme işinde ustalaşmışlardır.

Burun etleri gün içinde süreksiz olarak bazen büyürler, bazen küçülürler. Stabil ve tıpkı uzunlukta değillerdir. Bu büyüyüp küçülmeleri süzgecin çapının büyüyüp küçülmesi üzere düşünün.

Bulunduğumuz ortam soğuk ise burun etleri süreksiz olarak büyür. Soğuk havada burnumuzun tıkanmasının sebebi budur. Sıcak ve pak havada ise burun etleri süreksiz olarak küçülür; böylece burnumuzu daha açık hissederiz ve daha rahat nefes alırız.

Solunum için bu kadar gerekli olan burun etleri bazen kalıcı olarak çok büyüyüp nefes alıp vermemizi daima engelleyecek hale gelebilirler. Bu durduk yerde olmaz tabi ki; alerjik nezle, kronik sinüzit, makus hava şartlarına sahip yerlerde yaşamak, uzun mühlet burun açıcı damlalar kullanmak üzere kimi sebepler bu duruma yol açabilir.

Burun eti büyümesi nasıl tedavi edilir?

Burun eti büyümesi çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Burun deviasyonu, alerjik nezle varlığı, kronik sinüzit, reflü, tiroid hormon bozuklukları, kronik sigara içiciliği, berbat hava şartları üzere bir çok faktör burun eti büyümesine neden olabilmektedir.

Burun etlerinin büyümesi burun tıkanıklığı, nefes alamama, baş ağrısı, horlama, sabah ağır uyanma üzere bir çok şikayete sebep olabilmektedir.

Burun eti büyümesi probleminin ortadan kaldırılması, hastalarımızı hayli rahatlatmaktadır ve mevcut şikayetleri ortadan kaldırmaktadır.

Bu sorunun tahlilinde izlenecek birinci yol ilaç tedavisidir. İlaç tedavisiyle gerileme olmuyorsa bu durumda burun eti küçültme formülleri, farklı tedaviler biçimini almaktadır.

Bu hususla ilgili tedavi teknikleri de son vakitlerde epeyce değişmiş durumdadır. Burun etinin radyofrekansla küçültülmesi bunlardan birisidir. Burun eti büyümelerinin büyük çoğunluğu radyofrekansla küçültülebilmektedir. Lokal anestezi altında yapılabilen kolay bir teşebbüs olan radyofrekans sistemi kısa süren kısa bir süreçtir ve süreç sonrası hastalar tıpkı gün bile işlerine devam edebilmektedir.

Başa dön tuşu