Burun Eti, Burunda Kemik Eğriliği

Septum Deviasyonu (Burun Eti, Burunda Kemik Eğriliği), Burnumuzda her iki burun pasajını birbirinden ayıran septum ismini verdiğimiz bir yapı mevcuttur. Burun septumunun ön kısmı kıkırdaktan art kısmı kemikten oluşur. Çocuk yaşlarda septumun büyük kısmı kıkırdaktan oluşurken erişkin yaşta kemik kısım daha fazla yer meblağ. Sağlıklı bireylerde burun septumunun tam orta hatta olması ve burun pasajını eşit olarak ikiye bölmesi gerekir. Burnumuzun yüzümüzün ortasında olması ve yüzün en çıkıntılı kısmı olması nedeniyle bir çok travmaya maruz kalır. Birden fazla vakit bu travmaların tesiri ile bazende genetik yapı nedeniyle burun septumunda kırılmalar ve eğrilmeler oluşur. Septumdaki eğriliğin şiddetine nazaran burun pasajında tıkanıklıklar meydana gelir. Bazen bu eğrilik burun pasajını büsbütün tıkayarak hastanın burnundan hiç nefes alamamasına neden olabilir.

 

SEPTUM DEVİASYONU NEYE SEBEP OLUR?

Burun septumu eğri olan şahıslarda burunda tıkanıklık hissedilir. Bu bireyler rahat bir burun teneffüsü yapamazlar ve birden fazla vakit ağızdan nefes almak zorunda kalırlar. Eğriliğin şiddetine nazaran horlama ve uyku kalitesinde bozulmalar ve uyku apnesi görülebilir. Burundaki eğrilik sinüslerin ağzını daraltarak tekraralayan sinüzit ataklarına neden olabilir.

SEPTUM DEVİASYONU NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Ne yazık ki burundaki deviasyonu ilaçla düzeltmek mümkün değildir. Şayet burundaki bu eğrilik hastada külfet yaratıyorse septumun ameliyatla düzeltilmesi gerekir. Septum deviasyonu ameliyatı çoklukla burun içerisinden yapılır. Dişarıda bir kesi bulunmaz. Ameliyat sonrasında burundan nefes almada önemli bir rahatlama sağlanır.

Başa dön tuşu