Burun estetiğine dair Sıkça Sorulan Sorular

1- Ne durumlarda burun estetiği ameliyatı yapılmalıdır? Kişinin dış görünüşünü olumsuz etkileyen ve bireyde memnuniyetsizlik uyandıran bir burun estetik açıdan ameliyatına adaydır. Burun estetiği ameliyatı rinoplasti olarak isimlendirilmektedir. Şayet hastada burun bölmesi (nazal septum) eğriliği de varsa estetik gayemize burnu rahat nefes alabilir hale kavuşturmak da eklenir. Bu durumda şahsa septorinoplasti ameliyatı yapılması gerekebilir. Hastada nefes almayı engelleyen burun eti (konka) sorunu varsa burun estetiği ameliyatları ile eş vakitli burun eti cerrahisinin yapılması da mümkündür.

2- Burun estetiği ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılabilmektedir? Burun estetiği ameliyatı genel olarak bayanlarda 17, erkeklerde 18 yaşından itibaren yapılmaktadır. Ayrıyeten hastada nefes almada önemli bozukluğu olan yahut yüz-ağız gelişiminde deformiteye neden olabilecek durumlarda ameliyat daha erken yapılabilmektedir.

3- Hastaneye gelişten itibaren ameliyat sonrasına kadarki süreç hakkında bilgilendirme yapabilir misiniz? ->Öncelikle ayrıntılı bir fizik muayene ve bilgilendirme yapılır. ->Ameliyat kararı alındıktan sonra ameliyat randevusu verilir. ->Ameliyat randevu tarihinden evvel anestezi hazırlıkları tamamlanır. ->Ameliyat öncesinde aç olmanız gerektiğinden en az 7 saat aç kalmanız önerilmektedir. ->Ameliyat öncesinde ameliyat kıyafetlerini giymeniz istenir. ->Ameliyat yapıldıktan sonra hasta uyandırılır ve kendine geldikten sonra hastanedeki odasına götürülür. ->Ameliyattan 4 saat sonra ağızdan sulu besinlerle gıda alımına başlayabilirsiniz. Erken devirde sert besinleri yememeniz önerilmektedir.

4- İstanbul dışından geliyorum. En az kaç gün istanbul’da kalmalıyım? En geç ameliyat randevusundan bir gün evvel gelmeniz gerekmektedir. Ameliyat günü akşamı denetim maksatlı hastanede kalmanız gerekebilmektedir . Ameliyattan 7 gün sonrasına kadar erken periyot burun takiplerinizin yapılabilmesi için en az 9 gün İstanbul’da kalmanız önerilmektedir.

5- Açık teknik burun estetiği nedir? Burun delikleri ortasındaki kolumella isimli sütuna kesi uygulanırsa ameliyat açık teknik olacaktır.

6- Kapalı teknik burun estetiği nedir? Burun delikleri ortasındaki kolumella isimli sütuna kesi uygulanmadan, burun içine yapılan kesiler ile ameliyat yapılacaksa kapalı teknik seçilmiş olunur. 

9- Burun estetiği ameliyatından sonra yara izi oluşur mu? Kapalı teknikte kesiler burun içine uygulandığı için dışardan bir yara izi görülmez. Açık teknikte dışardan uygulanan kesi bölgesindeki dikişler alındıktan sonra bu bölgenin izi vakitle azalır ve belirsizleşir.

10- Burun ucu estetiği hakkında bilgi verebilir misiniz? Burun üstten aşağıya hakikat üst (kemik), orta(kıkırdak) ve alt (kıkırdak) çatının üzerinde şekillenmiştir. Burnun üst ve orta çatısı kişi için uygunsa lakin alt çatıda (alt burun kanatları, burun ucu, burun delikleri …vb.) sorun mevcutsa burun ucu estetiği ile bu bölgenin düzeltilmesi mümkündür. Burun ucu estetiğinde burun sırtındaki ve burun yan duvarlarındaki kemiklere müdehale yapılmaz.

11- Burun estetiği ameliyatları çok kanamalı geçer mi? Burun estetiği ameliyatları fazla kanama açısından yüksek riskli ameliyatlar ortasında değildir. Ameliyat esnasında kanama riskini daha da azaltmak için kimi tedbirler mevcuttur. -> Üst teneffüs yolu enfeksiyonu geçiriliyorsa tedavi sonrasında ameliyat yapılmalıdır. –

-> Tansiyon kıymetleri yüksek seyreden hastaların bu bedelleri ameliyat öncesinde gereğinde medikal tedavi ile düzenlenmelidir. -> Yeşil çay gibisi bitkisel çaylar kanamayı artırabilmektedir. Ameliyat öncesi kanamayı artırabilecek besinlerden uzak durunuz (bitkisel çaylar,sarımsak, zencefil, alkol eserleri, zeytinyağı gibi). -> Bayanlarda adetin birinci gününde kanama riski nedeniyle ameliyat olması önerilmez.

12- Burun estetiği ağrılı mıdır? Ameliyatınıza yönelik ve ameliyat sonrası takiplerinizde tesirli ağrı kesiciler tedavinizde bulunmaktadır. 

13- Burun estetiği ameliyatı kaç saat sürer? Burun estetiği ameliyatı ortalama 2-3 saat sürmektedir. Fakat burunda önemli deformite varsa müddet ortalama 3-4 saat olarak değişebilir. Revizyon burun estetiği konusu ise ayrıyeten bir başlıktır. Ameliyat esnasında burun bölmesinde (nazal septum) kâfi kıkırdak olmadığı görülürse gerektiğinde kulak kepçesi yahut kaburgadan kıkırdak alınabilir. Birinci kere burun estetiği olan bir şahsa nazaran doğal anatomi ve ciltaltı doku yapısının değişim durumu da kıkırdak elde etme süreci ameliyat müddetini daha da artırabilmektedir.

14- Ameliyat sonrasındaki morluklar azaltmak için bir formül var mıdır? Misal teknikler kullanılsa bile morluk oluşma derecesi kişinin bağ doku yapısıyla da bağlantılıdır. Öbür yandan ameliyatın travmatik yapılmaması da morluğun az olmasına katkı sağlayacaktır. Ameliyat sonrasında bilhassa birinci 48 saat yüze ararlıklı soğuk uygulaması morluk ve ödem gelişimini azaltacaktır. Morluklar çoklukla 7 gün içinde sararmaya başlar ve giderek azalıp kaybolur. Gereğinde morluk için doktorunuz tarafından önerilen ek medikal tedaviler başlanabilir.

15- Ameliyat sonrasında burun içine konulan silikon tamponlar kaç gün sonrasında alınırlar? Burun içine konulan delikli tamponlar hasta durumuna bağlı olarak çoklukla ameliyattan sonra 1 ile 7 gün ortasında alınmaktadır.

16- Ameliyat sonrasında burun sırtına konulan atel kaç gün sonrasında alınır? Burun sırtına konulan atel çoklukla ameliyattan 1 hafta sonra alınmaktadır.

17- Ameliyat sonrasında burun dikişleri kaç gün sonrasında alınır? Burun estetiği ameliyatı açık teknik yapıldıysa burun delikleri ortasındaki kolumella isimli bölgeye uygulanan dikişler ekseriyetle ameliyattan 1 hafta sonra alınmaktadır.

18- Ameliyattan sonra yaz ve bahar aylarında ne vakit denize girebilirim? Ameliyattan 3 hafta sonra rastgele bir yakınma olmama durumunda denize girilebilir. Yaz ve bahar aylarında güneş koruyucular ile burun cildinin korunması kıymetlidir. Ameliyat sonrasında yüz bölgesini güneşten korumak için bilhassa yaz ve bahar aylarında şapka kullanılması önerilir.

19- Ameliyattan sonra ne vakit gözlük kullanabilirim? Ameliyat sonrasında erken devirde gözlük kullanmak burna baskı yapıp güzelleşme sürecine olumsuz tesir edebilmektedir. Ameliyattan sonra en az 2 ay gözlük kullanılmamasını önerilmektedir.

20- Ameliyat sonrasında ne vakit olağan aktivitelerime dönebilirim? Ameliyat günü ameliyat olduktan sonra yatak istirahati önerilir. Ameliyatın sonraki günü saatbaşına 10 dakikayı geçmeyecek biçimde yürüyüş yapılabilir. Ameliyattan 2-3 gün sonra mesken içi hafif dereceli işler yapılabilir. Ameliyattan bir hafta sonra rastgele bir sorun yoksa ve işiniz ağır çalışma içermiyorsa işinize devam edebilirsiniz. Yük kaldırma, fitness üzere ağır fizikî aktivitelere ameliyattan 8 hafta sonra başlamak daha uygundur. Ameliyat sonrasında birinci 1,5-2 yıl burnunuza sert travma gelmemesi açısından dikkat etmekte yarar vardır.

21- Revizyon burun estetiği nedir? Daha öncesinde burun estetiği olan bir hastaya yapılacak olan burun estetiğidir. Revizyon cerrahisi estetik emelle yapıldığı üzere burundan rahat nefes alabilmek için de yapılabilmektedir. Bazen de her iki duruma yönelik tedavi gerekebilmektedir. Birinci sefer burun estetiği ameliyatı olana nazaran ameliyatta gereğinde yararlanmak üzere kulaktan yahut kaburgadan kıkırdak alınabilir. Buna ameliyattaki kıkırdak gereksinimine nazaran karar verilir.

22- Revizyon burun estetiğini en erken ne vakit olabiliriz? Burun estetiği ameliyatından sonra burun formunun oturması için muhakkak bir mühlet tanınmalıdır. Evvelki burun ameliyatından sonra hafif dereceli cerrahi müdehale gerektiren burunlar için asgarî 6 ay, daha ileri dereceli deformiteler için en az 1 yıl revizyon ameliyatı açısından beklemek daha uygun olacaktır.

23- Adetli iken ameliyat olmak mümkün müdür? Adetinizin birinci gününde ameliyatta kanama ve ameliya sonrası morluk ve şişlik beklenenden daha fazla görülebileceği ameliyatın ertelenmesi uygun olacaktır.

24- Ameliyat öncesinde sigarayı bırakmalı mıyım? Sigara içenlerde ameliyat esnasında beklenenden fazla kanama olma ihtimali vardır. Sigara doku oksijenlenmesini bozarak yara yeri güzelleşmesini olumsuz etkileyebilmektedir. Hasebiyle sigarayı erken müddette bırakmanız önerilmektedir. Ameliyattan sonraki düzgünleşme sürecinde de sigara içmemeniz dokuların kendini rahatlıkla toplayabilmesine yardımcı olacaktır.

25- Yılın dört mevsiminde de burun estetiği ameliyatları yapılır mı? Burun estetiği ameliyatı her mevsimde yapılabilir. Fakat ameliyat sonrasında yüz bölgesini güneşten korumak için bilhassa yaz ve bahar aylarında şapka kullanılması önerilir. Kış mevsiminde ise burnun soğuktan korunması önerilir.

26- Ameliyattan evvel üst teneffüs yolu enfeksiyonu geçirdim. Ameliyat olmak mümkün müdür? Üst teneffüs yolu enfeksiyonu varlığında ameliyat yapıldığında burun kanaması ve ameliyat sonrasında doku güzelleşmesinde sorun yaşama ihtimaliniz daha yüksek olacaktır. Münasebetiyle enfeksiyon tedavisi sonrasında ameliyat olmanız uygun olacaktır.

Başa dön tuşu