Burun Estetiği (Rinoplasti)

Rinoplasti burnu yine şekillendirme ve tekrar yapılandırma ameliyatıdır. 

Burun, yüzün merkezinde yer alan ve yüz halinde çok değerli rolü bulunan bir organdır. Her burnun kendine has bir hali vardır. Burundaki ufak değişiklikler bile yüz görünümünü etkileyebilir. 
Ameliyat öncesi uzunca bir muayene ve görüşme yapılmalı ve böylelikle hastanın beklentilerini ve bu beklentilerin ne kadar gerçekçi olduğu ortaya konulmalıdır. Cerrah, rinoplasti adayının önemsediği noktaları not alarak ameliyat öncesinde burunda düzeltilmesi gereken ayrıntıları belirlemeye çalışır. Bunu yaparken şahsî hoşluk algısını, oranları, açıları ve geometrik ilgileri göz önünde bulundurur. Kıkırdakların yapısını, var olan eski izleri; hastanın yaşını, cinsiyetini ve cildinin yapısını kıymetlendirir. Bu değerlendirmeler sonucunda ameliyat planını hazırlar, hastanın ülkü bir buruna sahip olması için uygun cerrahi tekniği seçer.

Burun Yapısı
Burnun yüzün ortasında bulunması onu yüzde cazibenin merkezi yapmıştır. Burun yapısı sırayla cilt, cilt altı, kaslar, kemik-kıkırdak iskelet, mukozadan oluşmuştur. İçeride ortada septum ismi verilen kıkırdak ve kemikten oluşan bir bölme mevcuttur. Cilt kalınlığı rinoplasti sonuçlarını etkileyen en değerli etmenlerden biridir. Kemik-kıkırdak çatı ameliyat sırasında değişir. İnce deri altındaki bütün değişiklikleri gösterirken, kalın deri yapılan değişikliklerin görülmesini engellemektedir.
Burun Estetiğinde gaye nedir?
Temel hedef, yüz ile uyumlu doğal ve daha güzel görünen bir burun oluşturmaktır. Ameliyatın sonucu yalnızca cerrahın yeteneğine ve tecrübesine bağlı değildir. Hastanın yaşı, genel sıhhat durumu, cilt durumu, kemik yapısı, sigara kullanımı, yara güzelleşmesi ve anatomik yapı ile de ilgilidir.
Burun Estetiği Hangi Yaşta Yapılabilir?
Çoklukla 18 – 55 yaş ortasındaki erişkinler tarafından talep edilen bir ameliyattır. Burun tıkanıklığının ileri seviyede olduğu durumlarda ameliyat daha erken yaşlarda da yapılabilir. 
Burun Estetiği güç bir cerrahi süreç midir?
Evet, bu kolay bir ameliyat değildir. Burun fonksiyonu korunurken, yüzün bireye özel olarak biçimini düzeltmek temel zorluktur. 
Burun Estetiği nefes almamı tesirler mi?
Estetik bir burun elde ederken burnun fonksiyonlarını korumak çok kıymetlidir. Estetik görünüm için burnun değerli olan işlevleri feda edilmemelidir. Olağanda rinoplasti burun tıkanıklığına neden olmaz. Burun içinde ortada yer alan septum burnu iki eşit kesime böler ve temel takviye mekanizmayı oluşturur.  Burun iç eğriliği genetik nedenli ya da darbe nedeni ile oluşabilir. Ayrıyeten yan burun duvarından kaynaklanan burun etlerinin büyümesi de teneffüs sorunlarına neden olabilir. Burun içini örten mukoza, allerji, sigara içimi üzere nedenlerle büyüyebilir, şişebilir. Tüm bunlar hastada burun tıkanıklığı oluşturabilir. Tıkayıcı tüm nedenler ameliyat sırasında düzeltilmelidir. Zira rinoplasti sonrası hava pasajı  % 10-20 oranında daralmaktadır.
Ameliyattan evvel fotoğraf 
Ameliyattan evvel fotoğraf çekilmesi standart bir süreçtir. Cerrah önden, 2 yan, 2 oblik ve tabandan olmak üzere 6 farklı istikametten fotoğraflama yapar. Ameliyattan 6 ay ve 1 yıl sonra tekrar fotoğraflamak gereklidir.
Ameliyattan sonra burnumun nasıl olacağını görebilir miyim?
Bilgisayardaki görüntünü ameliyat sonrası durum ile ilgili kesin ve garantili bir sonuç veremez. Bunun hastalar tarafından bilinmesi gereklidir.  Hekim yapmayı planladığı değişiklikleri hastasına ayrıntıları ile anlatmalıdır.
Estetik sonrası yüzümde iz kalır mı?
Burun estetğinde iki ana yaklaşım mevcuttur. Endonazal (kapalı) ve eksternal (açık) yaklaşım. Endonazal yaklaşımda tüm kesiler içeriden yapıldığı için ciltte yara izi oluşmaz. Eksternal yaklaşım getirdiği avantajlar nedeni ile tanınan bir yaklaşım olmuştur. Bu yaklaşımda burun deliklerinin en dar yerinden geçen V halinde kesi yapılır. Gözle görülür bir iz bırakmayan bu sistem tabiplerin % 90 tarafından tercih edilmektedir. Sonuçta hangi yaklaşımın tercih edileceği büsbütün cerrah ve burun yapısı ile ilgili olup hasta açısından bir aksiliğe neden olmaz.
Ameliyattan evvel nelerden uzak durmalıyım?
En kıymetlisi aspirin ve gibisi kanı sulandıran ilaçlardan kaçınmaktır. Ağrı kesici gereksiniminiz olursa parasetamol kullanabilirsiniz. Ameliyattan evvel son 1 ay sigara içmeyiniz. Sigaradaki nikotin kan dolanımını bozarak yara uygunlaşmasını bozar. Ameliyat öncesi rutin kan testleri ve değerlendirmeleri anestezi tabibi yapmaktadır. Ameliyattan evvel bir kaç gün ve sonra bir kaç hafta alkol almayınız. Alkol şişliğe ve kanamaya neden olur.
Ameliyat nasıl yapılacak?
Genel anestezi altında, burun yapısına nazaran 2 saat ile 4 saat ortasında sürebilir.  Önce septum deviasyonu (burnun orta kısmındaki duvarın eğriliği) düzeltilerek ameliyata başlanır. Daha sonra ameliyat öncesinde yapılan plana nazaran tüm sorunlar tek tek düzeltilir. Burun sırtında kemer var ise törpülenir, düzensizlikler giderilir, gerekiyorsa burnun kemik yan duvarlarına müdahale edilerek burun daraltılır. Burun ucundaki kıkırdaklara yönelik müdahaleler yapılır. Burun içinden elde edilen kıkırdaklar ameliyat sırasında çeşitli düzeltmeleri yapmak, dokulara takviye olmak yahut istenilen hali vermek için kullanılır. Hasta daha evvel diğer bir burun ameliyatı geçirmişse ve burun içerisinde kâfi ölçüde kıkırdak bulunmuyorsa bu kıkırdaklar kulak yahut kaburgadan da elde edilebilir. Başlangıçta yapılan kesiler dikilerek kapatılır. Burun içerisine tampon koymamaktayım. Burun sırtı ise bandajlanarak özel kalıplarla muhafazaya alınır ve ameliyat sonlandırılır.
Ameliyattan sonra yapılması gerekenler
•Başınız yukarda yatınız. Başınızı yana 45 dereceden fazla çevirmeyiniz. Daha fazla hareket ederseniz burnunuzda eğriliğe neden olabilirsiniz. Buna ameliyattan sonraki 3 hafta boyunca uyunuz.
•İlk hafta çok sıcak besinleri tüketmeyiniz.
•Göz etrafına ve yanaklara uygulanacak buz şişliği ve morluğu azaltacaktır. birinci 48 saat saat başı 10 dakika buz tatbik edilmelidir.
•Dişinizi fırçalarken dikkatli olunuz.
•İlk günlerde çok sert besinler çiğnemeyin, daha yumuşak besinler tercih edin.
•Bir hafta yatak istirahati gereklidir
•Ameliyat sonrası 2 hafta spor yapmayınız.
•Pansumanları ıslatmadan yüzünüzü yıkayabilirsiniz. 1 hafta boyunca saçlarınızı yıkamayın, kuaförde saç yıkatır üzere yıkayabilirsiniz. Burun tamponlarınızı ve dış pansumanı ıslatmayın.
•1 hafta boyunca çok gülmekten ve abartılı mimik hareketlerinden kaçının.
•8 hafta boyunca güneşten ve güneş ışınlarından korunun aksi halde yüzünüzdeki şişliğin düzelmesi uzun sürecektir.
•1 ay boyunca yüzmeyiniz bu travmaya neden olabilir.
•Ameliyattan 3-4 gün sonra yüzünüzde şişkinlik oluşabilir. Büyük oranda 2-3 hafta içinde şişlik azalacaktır fakat birtakım hadiselerde azalan şişlik 12-18 ay sürebilir.
•Ameliyattan sonra oluşan morluklar 2 hafta kadar sürebilir. Ekseriyetle 10. günden sonra kaybolur. Daha uzun sürerse kapatıcı makyaj yapılabilir.
•4 hafta boyunca gözlük kullanmayınız.
•Ameliyattan 2 gün sonra lens kullanabilirsiniz

Ameliyat sonrası denetim ne kadar sürecek?
Ameliyattan 1 gün sonra,7 gün sonra pansumanları yapılır. Daha sonra takip protokolü hastayı 6. hafta, 3. ay, 6. ay, 1. yıl ve daha sonra yılda 1 kere denetim etmek formundadır.

Başa dön tuşu