Burun Estetiği Ameliyatı: Farklı mı Yapılır?

Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti)ilgi alanı olan bir cerrah olarak; Güç bir matematik sorusunu çözmek kadar bana keyif verdiğini ve bir sanat olduğunu söyleyebilirim.

Evet, her burun yapısına farklı yaklaşmak, her burunu başka düşünmek gerekir. Burun ameliyatı sırasındaki temel cerrahi yaklaşımlarda -tercihde bulunurken- basitden karmaşığa hakikat kademeler vardır ve kolay hareketlerle çözülmesi imkanı varsa, öncelik bu olmalıdır. Gerekirse, karmaşık hareketler düşünülebilir. Geriye dönüşümü olmayan hareketlerden -mümkün olduğu kadar- daima kaçınmak gerekir.

Psikocerrahi: Rinoplasti, birebir vakitte ruhsal boyutun dikkate alınması gerektiği bir kozmetik cerrahi. Yüzün tam ortasına uygulanacak bir cerrahiden kelam ediyoruz.. Burun estetiği ameliyatının sonrasında, hastanın burnu beğenmemesi, cerrahın gerçekleştirdiği tüm emeğin önüne geçebilir, ne yazık ki.. Bu nedenle, uygun bir aday olup olunmadığına, cerrahın kıymet vermesi gerekiyor.

Üzerinde, hem cerrah hem de ameliyata aday kişi tarafından âlâ düşünülmesi gereken bir operasyondur, rinoplasti., hastanın psikolojisi çok lakin çok değerli. Tecrübeli bir cerrah seçimi kadar, hekimin estetik algı sahibi ve farklı burun yapılarına hakim olması da çok değerli. Herşeyden evvel, düzgün niyetli, açık kelamlı, bilimsel yaklaşım varlığını da görmüşseniz, seçiminiz rasyonel olacaktır.

Size hatırlatmam gereken, ameliyatı planlıyorsanız okumanızı istediğim bir not:
Burun Estetiği Ameliyatı öncesinde, muayeneye gittiğinizde, bu soruların karşılıklarını almalısınız…10 soru ! Lakin, bir ek de var!

(Burun Estetiği Ameliyatı için; Hekiminize, muayene/görüşme sırasında bunları sormayı unutmayın..

-Burun estetiği operasyonları dışında öteki yaptığınız ameliyatlar var mı? Çalışmalarınızın yüzde kaçı, burun estetiği ile ilgilidir? (Ne kadar çok, bu hususa vakit ayırıyor olması, bedelli..)

-Burnum için düşündüğünüz işlemi/tekniği anlatabilir misiniz? Alternatif, farklı bir yol var mı?

-Kaç yıldır burun estetiği üzerine çalışıyorsunuz?

-Revizyon gereken ameliyatlardaki fikrinizi alabilir miyim?

-Ameliyat sonrası, nelere dikkat etmeliyim?

-İyileşme sürecini anlatabilirmisiniz?

-Kaç gün istirahat etmem gerekiyor?

-Burun estetiği ameliyatı riskleri öğrenebilir miyim?

-Sizce,uygun bir burun estetiği adayı mıyım? Psikolojim nasıl?

Bütün bu soruların, hepsinin bir kıymeti vardır. Fakat, çok kıymetli bir soru daha ek etmeliyim;

Şimdiye kadar, burun estetiği ameliyatı sonrasında, hangi komplikasyonları (istenmeyen, olumsuz sonuçlar) mesleksel yaşantınızda gördünüz? Nasıl çözdünüz? Yaklaşımınız ne oldu?

Açık kelamlı, bilimsel, mantıklı karşılıklar almalısınız.Arzu ettiğiniz burun değişiklikleri, beklentileriniz, dikkatli bir biçimde dinlenilmelidir.

Başa dön tuşu