Burun Estetiği

Burun estetiği kimlere yapılır?

Burun estetiği yani rinoplasti en sık yapılan estetik ameliyatlardandır. Burun estetiği görünümünden rahatsız olan ve bunu düzelttirmek isteyen bireylere uygulanır. Kaza ve kanser üzere çeşitli hastalıklarla oluşan burun hasarlarının tamiri için de burun estetiği uygulanır. Kimi hastalar, burun tıkanıklığı (deviasyon) nedeniyle ameliyat olduklarında burunlarının biçimlerini de düzeltilmesini ister.

 • Burnunuz yüzünüze oranla genişse.
 • Profilden bakıldığında burun kemiğiniz kemerliyse.
 • Önden bakıldığında burnunuz çok genişse.
 • Burnunuzun ucu aşağıya sarkıyorsa, çok kalın ya da genişse.
 • Burun delikleriniz genişse.
 • Burnunuz çarpıksa.
 • Burun formundan ve yapısından mutlu değilseniz,
 • Daha evvelden yapılmış bir burun estetiği ameliyatının sonucunda oluşmuş bir kusur kalmışsa,
 • Geçirdiğiniz kaza sonucunda burnunuzun simetrisi bozulduysa

estetik burun ameliyatları için uygun bir aday olabilirsiniz.

Ameliyat için yaş sonu var mıdır?

Burun halini düzelttirmek isteyen hastaların en az 17-18 yaşına kadar beklemeleri gerekir.Çünkü burun gelişiminin yüzde 90’nı bu yaşlarda tamamlanır.Buna ek olarak hastanın daha şuurlu karar vermesi için 18 yaşını beklemek daha uygundur.

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Burun estetiği ameliyatından evvel hastanın yüz formu kıymetlendirilir.Hastanın ameliyat sonrasında nasıl bir burun istediği ve bu burun yapısının hastaya uygun olup olmadığı saptanır.Burun estetiği ameliyatı hastanın isteği doğrultusunda yapılır fakat hasta istedi diye hastanın yüzüne uygun olmayan bir burun estetiği yapılmaz.Burun estetiği öncesinde ameliyat sonucunu ortalama olarak görmek isteyen hastalarımız için bilgisayarda hastanın burnunun öncesi-sonrası çalışması yapılmaktadır.

Ameliyat ne kadar sürer?

Burun estetiği ameliyatı ekseriyetle 1-2 saat sürmektedir.

Hasta olağan hayata ne vakit döner?

Modern cerrahide burun içine tampon çok gerekmedikçe konmaz. Gerektiği durumlarda 1-2 gün mühlet ile koymak gerekebilir. Göz etrafındaki morarmalar, ameliyattan sonraki günler içinde solar. Çoklukla bu morluklar ikinci haftada kaybolur. Burundaki hafif şişlik, yavaşça geriler lakin nadiren de olsa kimi hastalarda aylarca sürebilir. Sigara kullananlarda şişlikler daha geç düzgünleşir. Bu nedenle ameliyat sonrası sigara içilmesi pek tavsiye edilmez. Ameliyatlar küçük kesilerden yapıldığından görülebilir yara izi kalmaz.

Ameliyat sonrası morluk olur mu?

Morluklar kemiklerin kırılmasıyla ilgili oluşur.Kemikleri kırarken kullanılan teknik bazen kıymet taşıyabiliyor. Bunu içerden ya da dışarıdan yapmak cerrahın tercihine bağlı olarak değişebiliyor. Morluk ölçüsü buna bağlı olarak değişebiliyor.Ama kalıcı bir morluk kelam konusu değildir.

Burun estetiği amelitalarında nelere dikkat etmek gerekir?

Burun estetik ameliyatlarından sonra 1-2 gün içinde ayağa kalksanız da, hekiminiz size birtakım tekliflerde bulunabilir. Koşmak, yüzmek, öne eğilmek üzere kan basıncını arttıran aktiviteler birkaç ay kısıtlanabilir. İşe geri dönme kararı kişinin şişlik ve rahatsızlık derecesine bağlıdır.Ama biz 1 hafta dinlenmenizi tavsiye etmekteyiz.Morlukların geçmesi derinin hassasiyetinin olağana döndüğünü gösterir. Bu mühlet içinde dışarı çıkarken güneşten gözetici eserler kullanılmalı. Bu ameliyatların yazın ya da kışın yapılmasının bir sakıncası yoktur.Sadece ameliyattan sonra morluklar geçene kadar yazın güneşten, kışın da kar ışımasından leke kalmaması için korumak gerekir. Ameliyat sonrası hastaların yüzlerini 3 ay müddet ile güneş ışığından müdafaaları kuraldır. Yüzdeki şişlikler 7-10 günde, burundaki şişlikler ise 6-10 haftada iner.Tam burun formunun oturması ise 1 yıldır. Hasta bantların çıkarılmasından sonra burnunu muhafazalı, ağır gözlük kullanmamalı, verilen masajları nizamlı olarak yapmalıdır. Lens kullanımı 3-4’üncü günden sonra özgürdür.

Ameliyatı engelleyen faktörler:

 • Daha evvel ameliyat geçirmiş olması.
 • Burun derisinin kalın ya da çok ince olması.
 • Hastanın yaralarının makûs güzelleşmeye meyilli olması.
 • Burun ucunun derisinin kalın olması.
 • Burun ile yüz ortasında oran açısından büyük uyumsuzluklar olması.
 • Burun estetik ameliyatı sonrası hastanın tabibin tekliflerine uymaması.
 • Kıkırdakların zayıf olması.
Başa dön tuşu