Boyun Fıtığı

Boyun Fıtığı, (Servikal Disk Hernisi)
Boynumuzdaki spinal kanal 7 omurdan oluşur.Bunlardandan 1. Omur ile 2. Omur ortası hariç başkaları ortasında kıkırdak bir doku mevcuttur. Boyun omurlarının ortasındaki kıkırdak dokunun , omurilik kanalına gerçek yer değiştirmesi, çıkması sonucu, hudutlara ve omuriliğe baskı yapması ile oluşan hastalığa denir.

bel ve boyun fıtıkları sık gözükür. Çünkü bel ve boyun omurları hareketlelidir. Daha az harekete sahip olan sırtta ise fıtıklar az gözükür.

Boyun fıtığının belirtileri nelerdir.?
– Boyun ağrısı ve Boyun hareketlerinde kısıtlılık
-Kürek kemikleri ortasına vuran ağrı ağrı
-Kollar ve/veya ellerde uyuşma hissi
– Baş ağrısı
-Kol ve ellerde güc azalması

Boyun fıtığı hastaları tanıya giden yolda değerli iki tetkik vardır.
1. MRI
2. EMG HUDUT TESTİ
Özelikle MRI omurik ve kola giden hudutlarda bir baskı varmı,bir değişiklik varmı bunu bize net gösterir.
Bazen hastalarda birden fazla fıtık olabilir bununla birlikte hastalarda elerdeki hudut sıkışmaları benzeri belirti verebilir. Bunu ayırt etmek için EMG denen hudut testinden faydalanalanabiliriz.

Boyun Fıtıklarında Cerrahi
Cerrahi tedavi, boyun fıtıklarında muvaffakiyetle uygulanan tedavi formülüdür.ama amelyata giden yolda hastanın şikayeti muayne bulgusu ve MRI değerlidir.
ağrısı tıbbi tedavi sistemleri ile geçmeyen, bariz güç kaybı olan, besbelli omurilik basısı olan hastalar için gerekli olanıdır.
Bununla birlikte güç kaybı olmayan uzun müddetli ağrı çeken hayat konforu azalan hastalarda uygulanabilir. Cerrahinin emeli diskin omuriliğe ve sona baskı yapan kısmının ortadan kaldırılmasıdır. Bunu mikrocerrahi yoluyla yapmaktayız.
Disk hernisinin yerine bağlı olarak cerrah omurgaya ulaşmak için boynun önünde ve gerisinde açılan insizyondan ameliyat yapar.
Ameliyatın boynun ön tarafından (anterior yaklaşım) yahut boynun art tarafından (posteiror yaklaşım) gerçekleştirileceğinin teknik kararı, disk hernisinin tam yeri, cerrahin deneyimi ve seçeneklerini içeren bir çok faktörden etkilenir. Her iki yaklaşımda disk malzemesinin hudut yapılara baskısı ortadan kaldırılır. Sonuçlar epeyce güzeldir.

Ön taraftan yaklaşımda,yaklaşık 2 cm lik kesi başlanır . Bu etaptan sonra mikroskop kullanılır.
ekseriyetle omurlar ortasından boşaltılan disk malzemesi yerine, füzyon sağlamak için kemik gereç yahut hareketi hami protezlere konulabilir. Bunun nedenleri ve sonuçları konusunda size hekiminiz bilgi verecektir.

Başa dön tuşu