Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

  • Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Tekrarlayan boyun ağrısı ve boyun tutulması yakınmalarının sıklığının, şiddetinin ve müddetinin artması yanı sıra, şikayetlere omuz ve kollara inen ağrıların da eşlik etmesi kelam mevzusudur.

Kollardaki bu ağrı tek taraflı olabileceği üzere iki taraflı da olabilir. Ağrı yanıcı yahut batıcı bir ağrı olabileceği üzere, kasılma yahut gerilme biçiminde de olabilir. Ağrı öksürme, hapşırma yahut tuvalette ıkınma durumunda ise şiddetlenir. Yeniden kollarda “uyuşma”, “hissizlik”, “karıncalanma”, “keçeleşme”, “uğuşma” gibi his bozuklukları da şikayetlere eşlik edebilir.

Hasta boynunu iki yana gerçek çevirmek üzere zorladığında koluna ve oradan eline kadar yayılan, elektrik çarpması üzere ani bir ağrı da hissedebilir.

Bazı hastalarda kısa bir uzaklık yürüyünce bacaklarda çok şiddetli kasılma çeşidi ağrılar olması nedeniyle yürümek neredeyse imkansız hale gelebilir. Gece bacaklara kramplar girebilir.

Söz konusu bu rahatsızlıklara durup dururken, yani bir zorlanma olmadan; idrar kaçırma yahut ayaklarda güç kaybı üzere şikayetler de eklenirse; olay acil demektir ve şayet 48 saat içinde ameliyat olmazsanız, kelam konusu durumun düzelmesi bir yılı bulabilir ve hatta düzelmeyebilir de.

Başa dön tuşu