Boyun Fıtığı

Kafa tabanından itibaren 7 adet omur cisminden oluşur. Her omur cisminin ortasında, beynin devamı olan omurilik bulunur. Bedenin çeşitli yerlerinden beyefendisine dönen duyular yahut beyinden bedene dağılan buyruklar omurilik içinde seyreder. Boyun bölgesinde her omur cismi hizasından çıkan sonlarda kola ve sırta yayılarak, bu bölgelerin duyu ve hareketini sağlar. Omurgalar ortası yastıkçık dediğimiz disk dokusunun dış kısmı (anulus fibrosus) ve iç kısmı (nucleus pulposus ) bulunur. Jelatin kıvamındaki iç kısmın, daha kuvvetli bir bağ dokusundan oluşan dış kısmı yırtarak omurilik ve sonlara bası yapması sonucu boyun fıtığı ortaya çıkar.

Boyun Fıtığı Belirtileri 

Hastalar tek taraflı koluna hakikat yayılan bir ağrıdan şikayet ederler.Ağrı parmak uçlarına kadar yayılır ve uyuşma ile bir arada olabilir.Ağrının yayıldığı kolda kuvvet kaybı olabilir.Hastalar ellerine aldıkları ağır cisimleri yere düşürmekten şikayet ederler. Ağrı bilhassa gece uykuda çok derecede artar. Şayet bası daha da ilerlerse yürüme zahmeti ve dengesizlik de oluşur. Kişi idrarını ve dışkısını tutamaz hale gelir.

Boyun Fıtığı Teşhisi 

Kesin teşhis için MR çektirilir.MR’ın olmadığı yerlerde tomografide iş görebilir.Ancak MR varsa tercih edilmelidir.

Boyun Fıtığı Tedavisi

A- Sadece ağrı varsa: ilaç tedavisi + istirahat + yüzme 
B- Ağrı ve uyuşma varsa: Fizik tedavi     
C- Güç kaybı varsa: Ameliyat 

Boyun Fıtığı Ameliyatı 

Boyun ameliyatları gelişen teknoloji ile epeyce kolaylaşmıştır. Artık boynun ön tarafından ufak bir kesi ile girilerek fıtığa ulaşılmakta, ameliyat otuz-kırk dakika sürmektedir. Hasta ameliyattan iki saat sonra ayağa kaldırılır, tıpkı gün içinde de taburcu edilir. Mikrocerrahi ile yapılan bu ameliyatlarda sakat kalma felç olma riski çabucak hemen yok üzeredir. Hasta bir hafta on gün içinde işe dönebilir.

Kesinlikle Beklenmemesi Gereken Durumlar

– Yürüme bozukluğu

– Elden cisimleri düşürme

– Dengesizlik

– Gece uyandırıcı ağrı

– Kol kaslarında erime

Başa dön tuşu